IRMAĞIN KIYISI-PARKLAR

IRMAĞIN KIYISI-PARKLAR

zekerriya

HÜR DÜŞÜNCE                                                                       ZEKERİYYA İLLEEZ

Zekeriyya_illeez@mynet.com                                        Em.Uz.Sosyal Bil.(Tarih)Öğretmeni

                                                    IRMAĞIN KIYISI-PARKLAR

          Roma İmparatorluğu döneminde Teğmen Eunes arkadaşına bir mektup yazıyor. O dönemde Avanos’tan bahsederken,asma ve meyve bahçeleriyle,evleriyle,ırmağı ile birlikte cennet gibi bir yer olduğunu; Ne Babil’in Asma bahçeleri,ne Artemis Tapınağı vb yanında hiç kalır diye mektubunda belirtmektedir.

          Avanos tarihinin her döneminde cazibe merkezi olmuştur.. Papazın,Hıristiyan din adamlarının sayfiye merkezi ,Kapadokya Kıralllığının Kayseri’den sonra 2. Merkezi olmuştur.

          Thales’in ilk hesaplamalarını burada yaptığıda belritlir. Lid Kıralı Darius’un Makedenya Kıralı İskender’in önünden ordusuyla doğuya doğru kaçarken Kızılırmak azgın ve taşkın durumdadır. Lid Ordusu karşıya geçmek zorundadır. Thales’e başvurulur. Thales yay biçiminde bir kanal eştirir. Kızılırmak’ın suyunun eşilen kanala verilmesiyle,Kızılırmak’ın su seviyesi düşer. Lid Ordusu-Darius karşıya geçmeyi başarırlar. İskender’in Ordusu gelene kadar ırmağın suyu tekrar yükselir….

          Avanos tarihi ve kültürel zenginliği ile birlikte,Avanos’a bağlı Paşabağ mevkiinde ki üçlü peribacaları dünyanın hiçbir yerinde yoktur.

          Kızılırmak Avanos’ta bir başk akar. Ördekler,Kazlar gelen misafirlere hoş geldiniz der gibi bakar…Kızılırmak kıyıları bir proje ile düzenlemeye tabi olmuştur. Bu düzenleme ile oluşan mekanlar halkın hizmetine sunulmuştur.

          Avanos’ta ırmak kıyının düzenlenmesi yakın-uzak çevre ile,ülkemiz ve ülkemiz dışında dinlenme,sayfiye yeri olarak tanınmıştır.

          Avanos’ta var olan Asma Köprüsü,ırmak kıyıları sadece belirli bir zaman için,nefsi tatmin için kullanılmamalıdır. Mesela;sallanan köprü deyip,köprüyü beşik gibi sallamaya çalışılıyor! İçeriden ve dışarıdan,hürafe olan bir davranış;köprünün korkuluklarına kilit asılıyor,çapıt bağlanıyor. Şayet iman ve itikadın varsa,duanı Allah’a dilinle,kalbinle,gönlünle,ihlasla bağlanarak yap. Cin,şeytan işine bulaşma!

          Irmak kıyılarına gelenler,öncelikle kendi elbiseleri,vücudu,evinin kirlenmesini nasıl istemezlerse,bulunduğun yerde ateş yakmak serbest ise,giderken söndür,yedbir al.

          Gelen misafirler özellikle yedikleri,içtiklerini olduğu gibi bırakıp gitmeleri ne kadar doğrudur.Aynı hareketleri başkaları evlerinde veya bahçelerinde yapsalar ne dersiniz? Tabi ki uygun bulmaz,razı olmazsınız. O halde kendine yapılmasını istemediğin bir şeyi başkasınada yapmamalısın

          Çevremizin değerini bilelim.

          Irmağın kıyıları dışında mahalle parklarına ilgili kurumlar ve çevre sakinleri sahip olmalıdırlar..

          Mahalle parklarıda hepimizin ortak malıdır. Koruyalım.Verimli değerlendirelim.

          Avanos’un ırmak kıyıları ve mahalle parklarına gereken özeni gösterelim. Özellikle yaşlı ve çocuklara daha temiz ve güvenilir halde hizmet vermesini sağlayalım.

          Bu yerler Avanos’un gülen yüzü,rahatlatan mekanlarıdır.

          Bulunduğun yeri temiz tut ki,bir daha ki sefere temiz bulasın!

          “Ahlak insanın,kültürde milletin aynasıdır.” Zekeriyya İlleez

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ