Avanos Kızılırmak Gazetesi Haber Portalı

IRMAĞIN İÇİ-KAMULAŞTIRMA GEREĞİ

zekerriya

HÜR DÜŞÜNCE                                                                       ZEKERİYYA İLLEEZ

Zekeriyya_illeez@mynet.com                                        Em.Uz.Sosyal Bil.(Tarih)Öğretmeni

                                           IRMAĞIN İÇİ-KAMULAŞTIRMA GEREĞİ

          Kapadokya turistik yöresinin el sanatları merkezi,en şirin ilçesi Avanos cazibe merkezi olmaya devam ediyor.

          Güzel Avanos’un sahip olduğu değerleri korumak,geliştirmek,yaşatmak gerekir.

          Avanos’umuzun güzelliğine gölge düşüren,geleceğe dönük gelişmesine engel olan bir takım olumsuzlukları da ilgili birimler-kurumlar düzeltmesi gerekir.

          İlçemizde emniyet çalışmaları başarılıdır. Teşekkürle başarılarının devamını diliyoruz. Avanos ülkemizin en güvenli merkezlerinden birisidir.

          Şirin ilçemiz,Evren Kenti olma yolunda ilerleyen Avanos’umuzun ırmağına baktığımız zaman Kazlar,Ördekler güzel ama ırmakta ki görünen malum bitki örtüsü çirkinlik arz ediyor.

          Malum barajlar vb. tesislerin yapılmasına önceden beri karşı çıkanlar vardır. Hemen barajlara ve yapanlara suçu yüklerler.

          Oysa yapılan en faydalı tesislerin bile yan etkileri,olumsuz durumları vardır.

          İlim ve teknolojiyi takip edip geliştirerek medeniyet yarışında (genel-yerel) olanlar sonucuna bakıp hüküm vermezler. Sebebine bakar,sebep-sonuç ilişkisi kurar,tedbirini alır ve uygular.

          Bayramhacılı Barajının yapımından sonra su akış düzeni değişmiş,kontrollü hale gelmiştir.Önceleri (yağmur-kar) yağışın çok olmasıyla birlikte taşkın olurdu. Irmak yatağıda doğal olarak temizlenirdi. Hatta Adnan Menderes’in DSİ(Devlet Su İşleri Genel Müdürü) olarak Süleyman Demirel,Halis Balta Belediye Başkanı iken 3 gün misafir edilmiş,ırmağın taşkınına karşı rıhtım yapılmıştır. Allah razı olsun.

          Irmağın akış düzeni ve diğer sebeplerden,ırmak içinde oluşan bitki ve yosunlar öncelikle NHÜ ve Kayseri’de ki üniversiteler ilgili üniteleri inceleme yapmalıdır. Çevre ile ilgili birimler,Belediye işbirliği ve koordinasyonu ile temiz,canlıların yaşayabileceği,görüntü güzelliği kazanmış hale getirilmelidir.

                                      __________________________________________

          Avanos’ta özellikle Eski Avanos kısmında,şuulu arsalar,özel mülkiyette olan yerlerin kamuya ait olarak kullanılması gibi sorunların çözülmesi gerekir.

          Daha çok Belediye ve hazine ile ilgili itilaflı olan yerler için planlama  yapılarak,zaman dilimi içinde çözüme kavuşturulabilir.

          Mesela; ana yollar ,kamunun çokça kullandığı alanları öncelikli olarak çözüm için mümkünse istimlak-kamulaştırma gerçekleştirilmelidir. Diğerleri de; kısa,orta,uzun vadeli planlamalarla çözülebilir. Bu tür problemler çözülebildiği kadar çözülür. Problem azalır.  çözülmez ise;problem hiç çözülemez hale gelebilir. Bu durumunda herkese zararı olur.

          Çalışanlara,hizmet getirenlere Allah kolaylıklar versin.Allah razı olsun.

          Avanos ve Avanos halkı her şeyin en güzeline layıktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ