Hukuk Tanımayan Trump’a Bir Tepki De Başkan Ünverin Katıldığı UCLG’den Geldi

Hukuk Tanımayan Trump’a Bir Tepki De Başkan Ünverin Katıldığı UCLG’den Geldi

uclg tepki (570 x 380)

ABD Başkanı Donald Trump’un, Kudüs’ün uluslararası hukuk tarafından da kabul edilen özel statüsünü hiçe sayarak İsrail’in Başkenti olarak tanıma kararına bir tepki de, çalışmalarını Çin’in Hangzhou şehrinde sürdüren Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı(UCLG)’ ndan geldi.
6 Aralık’ta başlayan ve halen devam eden UCLG Dünya Konseyi’nde Türk delegasyonunun girişimleri ile ABD Başkanı Donald Trump’un Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararına tepki olarak yayınlanan ortak deklerasyon, konsey toplantısında okunarak kamuoyuna açıklandı.
UCLG Dünya Konseyi üyesi ve Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver yaptığı açıklamada, uluslararası hukuk normlarında geçerli olan Kudüs’ün özel statüsünün, tüm hukuk değerleri adeta gasp edilerek ABD Başkanı Trump tarafından yok sayılmasının hiçbir geçerli nedeni olamayacağını belirtti.
Ünver açıklamasında, tüm dünyada tepki ile karşılanan Trump’un Kudüs’ün İsrail’in başkenti olarak tanıma kararına karşı 130 ülkeden 3 bine yakın delegenin katılımı ile gerçekleştirilen UCLG Dünya Konseyi’nde, Türk delegasyonunun girişimi ile hazırlanan deklerasyon okunduğunu dile getirdi.
Deklerasyonda UCLG’nin Kudüs’ün uluslararası hukukça tanımlanan statüsünün bu konudaki kararlara uygun olarak tanınması gerektiği ifade edildi.
6 maddelik deklerasyonda şu ifadeler yer aldı.
9 Aralık 2017 tarihinde Dünya Konseyi toplantısı vesilesiyle Hangzhou’da bir araya gelen Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı aşağıdaki görüşleri belirtirler.
-Kudüs’ün uluslararası hukukça tanımlanan statüsünün bu konudaki kararlara uygun olarak tanınmalıdır.
-Filistin halkının haklarının desteklenmesi ve geniş kapsamlı çözümler bulunması gerektiğine inanıyoruz.
-Teklif edilen çözümlerin şehrin sakinleri arasında barış ve uyumu güçlendirmesi, nefret ya da bölünmeye katkıda bulunmaması gerekmektedir.
-Barış sürecinin korunması ve bu süreci riske atabilecek tüm önlemlerden kaçınılması gerekmektedir.
-Bu konudaki hiçbir karar tek taraflı olarak alınmamalıdır.
– UCLG çatısı altında bir araya gelen yerel ve bölgesel yönetimler olarak bizler uluslararası ilişkilerin istikrarlı şekilde sürdürülmesinde uluslararası hukukun geçerli olması ve çatışmalara son verilerek Kudüs’ün özel statüsünün korunması gerekliliğini vurgularız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ