Avanos Kızılırmak Gazetesi Haber Portalı

Hayvan Kayıt Sistemi PETVET Faaliyete Geçti

Hayvan Kayıt Sistemi PETVET Faaliyete Geçti

Kedi, Köpek ve Gelinciklerin Kimliklendirilmesi ve Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelik, 26/02/2018 tarihli ve 30344 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmişti. Bu yönetmelik kapsamında başlanılan çalışmalar neticesinde, Ev Hayvanı Kayıt Sistemi PETVET Sistemi 2021 yılı itibari ile Tarım ve Orman Bakanlığımız kayıt sistemi olan Hayvan Bilgi Sistemi çatısı altında faaliyete geçmiştir.

Söz konusu mevzuat gereği, sahipli köpekler 01.01.2021 tarihinden itibaren İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimiz ve Serbest Veteriner Hekimler tarafından Mikroçip uygulaması yapılarak Kimliklendirilecek, PETVET sistemine kayıt edilerek Pasaport belgeleri düzenlenecektir. Aynı kapsamda Kedi ve Gelinciklerin Kimliklendirme işlemleri 01.01.2022 tarihinden itibaren gerçekleştirilecektir.

Kedi ve Köpeklerin Kimliklendirme faaliyetlerinin sektör paydaşımız olan Serbest Veteriner Hekimler aracılığı ile yürütülebilmesi amacıyla, İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz ile İlimiz Nevşehir Veteriner Hekimler Odası Başkanlığı ile İşbirliği Protokolü, 12.08.2021 Tarihinde Müdürlüğümüz’ de imzalanmıştır. İl Müdürümüz Okan YILMAZ ile Nevşehir Veteriner Hekimler Odası Başkanı Veteriner Hekim Tekin KEÇECİ tarafından imzalanan protokol ile sahipli evcil hayvanlarımızın Veteriner Hekimler odasına bağlı, 6343 sayılı Kanunla faaliyet gösteren Serbest Veteriner Hekimlerimizce de Kimliklendirilebilmesi ve kayıt altına alınabilmesi sağlanmıştır. Serbest Veteriner Hekimlerimizce, sahipli kedi ve köpeklerimize mikroçip uygulaması akabinde petvet sistemine kayıtları yapılarak pasaport düzenlenecek aynı zamanda hayvanlara ait sahip bilgileri değişiklikleri, uygulanan aşı ve tedaviler ve cerrahi müdahaleler gibi tüm bilgilerde işlenebilecektir.

Sahipsiz hayvanların hayvan barınakları tarafından gerçek ve tüzel kişilerce sahiplendirilmesi durumunda, hayvanın sağlık karnesi ile birlikte sahiplendirme tarihinden itibaren en geç 60 gün içinde İl/İlçe Müdürlüklerimize başvurmaları gerekmektedir.

Bakanlığımız tarafından yayımlanan, Kedi, Köpek ve Gelinciklerin Kimliklendirilmesi ve Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelik ve bu kapsamda faaliyete geçen sistemler ve imzalanan bu protokol ile; can dostlarımız artık sokaklara atılamayacak, tüm kimlik ve sahip bilgilerinin kayıtlı olması ile birlikte aykırı davranış sergileyen şahıslar hakkında idari işlemler tahsis edilebilecektir. Aynı zamanda başta Kuduz hastalığı olmak üzere Hayvanlardan insanlara geçen Zoonoz hastalıkların kontrolü ve mücadelesi de sağlanacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ