Avanos Kızılırmak Gazetesi Haber Portalı

Halk Müziği Sanatçısı Selahattin KÜÇÜKDAĞ Ölümünün 46. Yılında Anıldı

Halk Müziği Sanatçısı Selahattin KÜÇÜKDAĞ Ölümünün 46. Yılında Anıldı

selahattin

Avanoslu Halk Müziği Sanatçısı Selahattin KÜÇÜKDAĞ ölümünden 46 yıl sonra Avanos Belediye Başkanlığı’na ait Toplantı Salonu’nda düzenlenen program ile anıldı.
Kaymakamlığımızca düzenlenen anma programında, hayata gözlerini yumduğu 1973 yılına kadar 22 taş plak çıkartan ve okuduğu türkü ile Önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK’ün beğenisini kazanan KÜÇÜKDAĞ’ın hayat hikâyesi anlatıldı, eserleri seslendirildi.
Programda konuşan Kaymakamımız Murat Çağrı ERDİNÇ, Kapadokya bölgesinin ve Avanos’un tanıtımında kültürel ve yerel değerlere sahip çıkmanın önemine değinerek, sanatçının yeni kuşaklar tarafından da tanınması için anma programı düzenlediklerini belirtti. Ayrıca “Temennimiz Avanoslu Selahattin başta olmak üzere bu topraklara ve insanlara hizmet eden herkese layık olduğu değerin verilmesidir.” dedi.
Araştırmacı yazar Dr. Mustafa KILIÇ ise yaptığı konuşmada, KÜÇÜKDAĞ’ın geride bıraktığı başarılı çalışmaları ve eserleri hakkında bilgi paylaşarak, “KÜÇÜKDAĞ, Avanos’ta yetişmiş önemli saz ve söz sanatçılarındandır. Kendisi doldurduğu taş plaklarla sevilen ve dinlenen bir sanatçı olmuştur. Pek çok türküsü TRT repertuvarına girmiştir.” ifadelerini kullandı.
Sinevizyon gösterisinin ardından mahalli sanatçılar, KÜÇÜKDAĞ’ın türkülerini seslendirdi.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ