Grip değil, alerjik nezle

Grip değil, alerjik nezle

alerji

Sıcaklıklar hala devam etse de takvimler artık sonbaharı gösteriyor. Bu da özellikle mevsim geçişlerinde arttığı bilinen alerjik nezle sorunu yaşayanlar için sıkıntılı günlerin başlaması anlamına geliyor. Alerjenlere karşı burun mukozasının gösterdiği reaksiyonu sonucu oluşan nezle, burun tıkanması, hapşırma, burun, göz, kulak ve boğaz kaşınması özellikle çocukların yaşam kalitesini de önemli oranda etkiliyor. Acıbadem Kayseri Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Çağlar, alerjik nezlenin belirtilerinin genellikle gribal enfeksiyonlarla karıştırılabileceğine işaret ediyor. Bu nedenle çocuklarda şikayetlerin 2-3 haftadan uzun sürmesi durumunda alerjik nezlenin düşünülmesi gerektiğini söylüyor.

Dünyada olduğu gibi Türkiye’de alerjik nezle sıklığının giderek arttığı gözleniyor. Ülkemizde bugüne kadar yapılan çalışmalarda çocuklarda alerjik nezle yüzde 3-yüzde 39.9 arasında saptanmasına karşın özellikle son 10 yılda içinde sıklığındaki artış dikkat çekiyor. Bu değişimde, batı tipi beslenme alışkanlığı, fazla kilo, hava kirliliği, hijyen gibi bir çok faktörün rol oynadığı öne sürülüyor. Özellikle egzamalı bir çocuklarda, peş peşe hapşırma, nezle ve gözlerde sulanma şikayetleri yaşanıyorsa alerjik nezle yönünden araştırılması önem taşıyor. Acıbadem Kayseri Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Çağlar, “Çocuğunuz sık sık hasta oluyor, gece uyku problemi yaşıyorsa, sürekli üzerini açma eğilimindeyse, mevsim geçişlerinde nezle bulguları artıyor ve 2-3 haftadan uzun sürüyorsa alerjik nezle açısından değerlendirmek üzere bir uzmana danışılmalı” diyor.

En önemli neden genetik!

Sorunun ortaya çıkmasında genetik yatkınlık önem taşıyor. Ailede alerjik nezle, astım veya farklı bir alerjik hastalığın olması hastalığın gelişmesindeki en önemli risk faktörü. Erkek çocuklarda daha fazla ortaya çıkan alerjik nezle için nemli ve küflü ortamlar, sigara dumanı ve hava kirliliği de riski artıran diğer etkenler arasında yer alıyor.

Alerjik nezle belirtileri

En önemli belirtiler sık tekrarlayan nezle (sulu ve bol), burun kaşıntısı, burun tıkanması ve art arda en az 4-5 defa olan hapşırma olarak sıralanıyor.
Bunların dışında kulak kaşıntısı, yumuşak damak ve boğazda kaşıntı, tat ve koku bozukluğu, sık sık burun kanaması da gözlenebiliyor. Aynı anda göz alerjisi olan çocuklarda gözlerde sulanma, kaşınma da yaşanabileceğini belirten Dr. Murat Çağlar, “Geniz akıntısına bağlı öksürük, akıntısının yutulması sonucu kusma, karın ağrısı ve iştah azalması da gelişebilecek sorunlar arasında yer alıyor. Ayrıca kulakta sıvı birikmesi nedeniyle işitme azalması yaşanabiliyor” diyor. Çok sık enfeksiyonlarla karşılaşmaları nedeniyle tüm alerjik hastalarda özellikle de 2-6 yaş arası çocuklarda bu belirtilere sık rastlanıyor.

Gribal enfeksiyonlarla karıştırılıyor

Şikayetlerinin genellikle gribal enfeksiyonlarla karıştırıldığını söyleyen Dr. Murat Çağlar, “Ancak, alerjik nezle belirtilerinin tekrarlayıcı olması gribal enfeksiyondan ayrılan en belirgin özelliğidir. Ayrıca, ilave bir hastalık yoksa ateş de görülmez. Özellikle polenlere alerjisi olan kişilerde alerjik nezle belirtileri bahar aylarında artış gösterir” diyor.

Alerjik nezle sonucu çocuklarda gelişebilecek sorunlar!

· Enfeksiyonlara eğilim yarattığı için tekrarlayan sinüzite neden olabiliyor.

· Burun tıkalı olduğundan ağzın sürekli açık kalması boğaz enfeksiyonu sıklığını artırıyor. Çocuklarda diş çürümesi daha kolay gelişiyor.

· Geniz akıntısına bağlı gelişen geniz eti büyümesi ve burun tıkanıklığı sonucu çocuklar horluyor.

· Sağlıklı nefes alamama ve uyku kalitesinin bozulması genel bir yorgunluk ve bitkinlik hali yaratıyor. Çocuğun okul başarısı etkileniyor.

· Göz kapaklarının alt bölgesinde damar içindeki kanın birikmesi sonucu deri rengini koyulaştıran hemosiderin denilen pigment birikiyor. Bunun sonucunda göz kapakları altında koyulaşma görülüyor.

· Burun kaşınması ve akıntı nedeniyle alerjik selam olarak bilinen burnun aşağıdan yukarı doğru silinme hareketi yapılıyor. Bu hareketin sıklıkla tekrarlanmasına bağlı burun üstünde çizgilenme ve ciltte kızarıklık olabiliyor.

· Gözlerde kızarma, göz kapaklarında şişme görülebiliyor.

· Alerjik nezleli çocukların yüzde 5’inde burun içinde nefes almayı zorlaştıran polip denilen şişlikler ortaya çıkabiliyor.

Tedavi yaklaşımını çocuğun durumu belirliyor

Alerjik nezle teşhisi deneyimli hekimler tarafından alınan ayrıntılı öykü ve gerekli testler (alerji testleri ve duruma göre diğer testler) ile teşhis konuluyor. Sonrasında ise çocuğun durumuna göre uygun tedavi yaklaşımının uygulandığını söyleyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Çağlar sözlerine şöyle devam ediyor: “Öncelikle alerjiye neden olan maddeden uzaklaşmakla başlanıyor. İlaç tedavisi şikayetlere ve durumun ciddiyetine göre düzenleniyor. Çocuklarda etkili olan bir diğer önemli yöntem ise aşı. Ciddi alerjisi olanlarda aşı tedavisi uygulanıyor. Hastalığı tamamen iyileştirdiği ve daha sonra astım gelişmesini engellediği için bu kişilerde aşı öneriliyor.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ