Avanos Kızılırmak Gazetesi Haber Portalı

Göç İdaresi Çevrim İçi ‘Yerelde Basın Buluşmaları’nın İlki İç Anadolu Bölgesi Özelinde Gerçekleştirildi

Göç İdaresi Çevrim İçi ‘Yerelde Basın Buluşmaları’nın İlki İç Anadolu Bölgesi Özelinde Gerçekleştirildi

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Uyum ve İletişim Dairesi Başkanlığı tarafından düzenlenen Göç ve Uyum konulu Yerelde Basın Buluşmalarının ilki İç Anadolu Bölgesi özelinde 1 Aralık 2020 Salı günü dünyayı etkisi altına alan pandemi nedeniyle çevrim içi gerçekleştirildi.

Türkiye’de ulusal ve yerel basının, vatandaşların göç ve yabancı algısı üzerindeki en büyük etkiyi oluşturan faktörler arasında yer alması nedeniyle basında doğru bilgilerin yer alması, doğru terminolojinin kullanımı ve haberin yapılış çerçevesi kapsamında yerel basın çalışanlarına yönelik farkındalık artırıcı bilgilendirmelerin yapılabilmesi amacıyla düzenlenen etkinliğe; Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Mehmet AKARCA, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Basın Yayın Dairesi Başkanı Büşra Karaduman AKTUNA, Genel Müdür Yardımcımız Dr. Gökçe OK, Uyum ve İletişim Dairesi Başkanımız Dr. Aydın Keskin KADIOĞLU’nun yanı sıra İç Anadolu Bölgesindeki görev yapan basın mensupları ve İç Anadolu Bölgesi İl Göç İdaresi Müdürleri katıldı.

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Mehmet AKARCA: “Biz sığınmacılara ilgi göstermek onlara kucak açmak onların her türlü ihtiyaçlarını gidermeyi dinimizin bir gerekliliği, milli özelliklerimizin bir gereği olarak görüyoruz. Yerel medya olarak sizler de bütün haberlerde buna dikkat etmeniz lazım. Haberlerde Suriyeli mülteciler, Türk halkı şeklinde bir ayrıma gidilmemeli bu konuda çok hassas olmanız gerektiğini zaten sizler çok iyi biliyorsunuz.” dedi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Basın Yayın Dairesi Başkanı Büşra Karaduman AKTUNA: “İletişim Başkanlığı olarak bizim için yerel medyanın önemi çok büyük. Bu sebeple bu buluşma için Göç İdaresi Genel Müdürlüğüne teşekkürü bir borç biliyorum. Yerel medyamıza çok büyük bir önem, çok büyük bir görev düşüyor. Algıyı objektif bir şekilde yönlendirmek, yine yerel medyamıza düşüyor. Yerel medyamız hem sorunları tespit etmekte hem de bu sorunlara çözüm bulmada, yetkililerde farkındalık oluşturmada çok değerli bir role sahip.” ifadesini kullandı.

Açılış konuşmalarının ardından, “Türkiye’de Göç Yönetimi” sunumu yapan Genel Müdür Yardımcımız Dr. Gökçe OK : “7 bölgede gerçekleştireceğimiz Yerelde Basın Buluşmaları’nın ilkini İç Anadolu Bölgemizde gerçekleştiriyoruz. Toplantıyı bu lokasyondan başlatmamızın bir amacı var. Başından itibaren İç Anadolu bölgesindeki yerel basın son derece başarılı bir şekilde bu süreci kamu kurumları ile birlikte yönetti.” dedi. Genel Müdür Yardımcımız Dr. OK medyada dil birliğinin önemine de değinerek; “Medyanın negatif olanı değil de pozitif olanı, fırsat olanı, yönetilebilir olanı gündeme getirmesi, paylaşması son derece önemli.” şeklinde konuştu.

Uyum ve İletişim Dairesi Başkanımız Dr. Aydın Keskin KADIOĞLU: “Çalışmalarımızda kamu kuruluşlarından sivil toplum kuruluşlarına, kanaat önderlerinden akademisyenlere kadar göç ve uyumun tüm faktörlerine yer veriyoruz. Ülkemizde yabancıların yerel toplumla uyum içerisinde yaşamaları için farklı konseptlerde çaba gösteriyor, binlerce insanla buluşup gönül köprülerimizi sevgi ve muhabbetle kuruyoruz.” dedi.

Program kapsamında ayrıca, Göç Uzmanlarımız tarafından Sosyal Uyum ve Yaşam Eğitimi, Göç Terminolojisi, YİMER 157’nin Sunduğu Hizmetlere yönelik sunumlar yapıldı. Basınla İlişkiler Grup Başkanlığınca ise “Basına Bakış” sunumu gerçekleştirildi.

Programda, toplumsal kabulün oluşmasında en önemli sorumluluğa sahip basın kuruluşlarının; göç kavramlarına hâkim olması, Genel Müdürlüğümüzün yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgi sahibi olması, Toplumsal kabulün önünde engel olan ifadelerden kaçınılması adına nelere dikkat edilmesi gerektiği gibi bilgilere de yer verildi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ