Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Okan Yılmaz, Koyun Keçi Vebası aşılama programı 15 Temmuzda Sona Erecek

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Okan Yılmaz, Koyun Keçi Vebası aşılama programı 15 Temmuzda Sona Erecek

KECİ

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Okan Yılmaz, Koyun Keçi Vebası aşılama programının yanı sıra Brucella aşılama programının 15Temmuz 2016 tarihine kadar sürdüğünü açıkladı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Okan Yılmaz yaptığı açıklamada; ” Koyun Keçi Vebası Aşılama Programı ile aşılanmamış koyunlar ile kuzular aşılanacak, aşılanmayan hayvanlara il dışına sevklerde Veteriner Sağlık Raporu düzenlenmeyecektir. PPR aşılaması ile beraber küçükbaş hayvanlara da çipli küpeleme işlemi de yapılacaktır. Brucella Rev 1 Aşılaması, koyunlarda yavru atmaya sebep olan Brucella Hastalığına karşı koruma sağlamaktadır. Aşılama programında aşılanmamış anaç koyunlar ile kuzular ve damızlık koçlar aşılanacak, aşılanmayan koyunlar anaç koyun keçi desteği alamayacaklardır. 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanununun 4. maddesi gereğince yetiştiricilerin hayvanlarını aşılatmaları zorunlu olup, aksi hareket edenler hakkında 7 bin 731 TL idari para cezası ile cezalandırılması hükmü mevcuttur. Aşılama Programları; İl ve İlçe Gıda

Tarım ve Hayvancılık Müdürlükleri tarafından yürütülecektir. Üreticilerin aşılama programı döneminde hayvanlarına aşı yaptırmaları ve daha ayrıntılı bilgi almak için İl ve İlçe Tarım Müdürlüklerine müracaat etmeleri gerekmektedir” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ