Avanos Kızılırmak Gazetesi Haber Portalı

Geliştirilen Yerli Patates Çeşitleri Yayım Projesi Ürgüp’te Başladı

Geliştirilen Yerli Patates Çeşitleri Yayım Projesi Ürgüp’te Başladı

tarim

Niğde Patates Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ile Nevşehir İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü işbirliğinde yürütülen; “Geliştirilen Yerli Patates Çeşitlerinin ve Yetiştirme Tekniklerinin Nevşehir Bölgesi Üreticilerine Yayım Projesi” kapsamında başlatılan proje tanıtım toplantısına, ilimiz Ürgüp İlçesi Şahinefendi Köyü’nde başlandı. Düzenlenen çiftçi toplantısında; Niğde Patates Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nden gelen teknik elemanlar tarafından, patateste karşılaşılan hastalıklar ve geliştirilen yerli patates çeşitleri hakkında bilgi verildi. Yapılan proje toplantısına katılan çiftçiler, toplantıya yoğun ilgi gösterdi.

Proje hakkında bilgi veren; Nevşehir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Okan YILMAZ; “Niğde Patates Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından tescil edilen iki yerli patates çeşidi olan; “Onaran 2015” ve “Fatih” çeşitleri ile proje kapsamında İl ve Ürgüp İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün de koordinasyonu ile ilimizde demonstrasyonlar kurulacak olup, sonuçların takip edileceğini” belirtti.

İl Müdürü YILMAZ; “Uzun yıllar, emek ve zaman verilerek yapılan ıslah çalışmaları sonucunda, Niğde Patates Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından tescil edilen “Onaran 2015 ve Fatih” çeşidi, yerli patates çeşitlerimizin Nevşehir’de yetiştiriciliğinin yaygınlaşması projesi ile bölge çiftçilerinin tohumluk temini, verim düşüklüğü gibi birçok sorununu çözümleyecek, yerli çeşitlerin kullanımı ile tohumluk anlamında dışa bağımlılığı da önleyerek ekonomiye katkı sağlayacağı düşünülmektedir.” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ