ESKİ LİSE HALA ATIL HALDE!

ESKİ LİSE HALA ATIL HALDE!

zekerriya

HÜR DÜŞÜNCE                                                                             ZEKERİYYA İLLEEZ

illeezzekeriyya@gmail.com                                          Em.Uz.Sosyal Bil.(Tarih)Öğretmeni

                                              ESKİ LİSE HALA ATIL HALDE!

          1947’de halkın maddi ve manevi katkısı,hükümetinde  desteği ile Avanos Ortaokulu olarak;bizzat Müftü Zekeriyya dedemin duasını yaptığı(Fotoğrafı Avanos Lisesi Arşivinde olması gerekir) temeline sarı lira attığı Avanos Lisesi, daha sonra  lise ve ortaokul olarak çift tedrisat  olarak kullanılmıştır. Yeni lise binası yapılmasından dolayı taşınmış,burası Kızılırmak İlköğretim okulu olmuştur.

          Uzun zamandır atıl halde bulunan eski lise binasının verimli değerlendirilmesi açısından 10-12 proje konusu sunmuştuk Bunun biri de Halı Kurs Üretim Pazarlama  Merkezi olarak değerlendirilmesidir.

          Avanos’un yaşam tarzı,tarihi ve turistik sembolü olan halıcılığın yeniden canlanması,liyakatına ulaşmasını sağlayacaktır.

          Kaymakamlık(Milli Eğitim),Belediye,sivil toplum örgütleri,turistik işletmeciler bu konuda işbirliği yapabilirler.

          Eski Avanos Lisesi arkasında ki ek bina;ip,iplik,boyama,malzeme ve depo için kullanılabilir. Böylece her iki bina atıl olmaktan kurtulur. Burası Avanos Halı Adası olur.. Zaten yanıbaşında da Çanak Adası vardır. Her ikisi de Avanos’u ifade eder.

          Zaman zaman buranın adliye binası olacağı söylenmektedir. Rahmetli babam Gardiyan Mustafa’nın uzun müddet görev yaptığı Hapishane alanı,adliye binası yapılmalıdır. Geçici mekanlarla oyalanılmamalıdır.

          Yapılacak Halı Kurs Üretim Pazarlama Merkezinde dokunan halı ve kilimler vb.ürünler,taksitle satışı yapılarak değerlendirilmelidir.

          Pazar genişledikçe,gerekirse Kız Meslek Lisesi başka bir yere okul yapılarak taşınması sağlanıp,bu binada değerlendirilebilir!

          Böylece hem Avanos’un halıcılığı ve hemde iş sektörü canlanır. Avanos halıcılığı önce yörede,daha sonra bölgede ve ülkede yerini alır. Hatta ülke dışına ihracatı söz konusu olabilir.

          Avanos varlarını iyi değerlendirmelidir. Çünkü; Avanos ve Avanoslu her şeyin en güzeline layıktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ