DOLMUŞ SEFERLERİ DERKEN…!

DOLMUŞ SEFERLERİ DERKEN…!

zekerriya

HÜR DÜŞÜNCE                                                                             ZEKERİYYA İLLEEZ

Zekeriyya_illeez@hotmail.com                                          Em.Uz.Sosyal Bil.(Tarih)Öğretmeni

DOLMUŞ SEFERLERİ DERKEN…!

Avanos’ta dolmuş seferleri 30 yılı geçkin vardır.Dolmuş seferleri ilk zamanları dolmuş sahiplerini  çok zorlamış ve yormuştur.

Huzurevleri,Ataköy,Altınevler ve ilave yapılan kooperatif evleri dolmuşçular için kaynak oluşturmuştur.

Kapadokya Yöresinde Nevşehir,Avanos ve Ürgüp’te dolmuş seferleri yapılmaktadır. Nevşehir ve Ürgüp’te gece saat 11.00 – 12.00 lere kadar çalışmaktadır.

İlçemiz Avanos’ta akşam seferleri olmadığı için vatandaşların Nevşehir’e gidip gelen otobüslere bindikleri söylenmektedir. Bu konuda vatandasın talebi;ya akşam seferleri konulmalı yada gündüz seferleri dışında sadece akşam seferleri için hat açılmalıdır.

Yazın Avanos daha hareketli olduğu için,aileler akşamları ırmak kıyısı ve merkezde vakit geçirmek isteyebilir. Araçları olanlar için sorun yoktur. Ama araçları olmayanlar için bu bir sorundur..İşte dolmuş seferleri vatandaşınn ihtiyacını karşılar.

Akşamda dolmuş seferleri olduğu zaman sosyal , kültürel ve  ekonomik faaliyetler artar.

Dolmuş seferlerinde sosyal davranış kuralı olarak bayanlar ve yaşlılar öncelik arz etmeli,yaşlılara gerekli itina ve saygı gösterilmelidir.

Dolmuşa bindiğinde vatandaşlar parasını öderse,aracın durması ve boş yakıt konusunda kayıp önlenir.

Her zaman dolmuşçu ve müşetri arasında sağlıklı iletişim problemler oluşmadan her şey güzel sonuçlanır. Dolmuşçularda zaman zaman sorunlarını ilgili mercilerle görüşerek,vatandaşa en iyi hizmet açısında halletmelidir.

Dolmuş seferlerinde vatandaşlar özellikle Pazar günleri tek araba çalışması sebebiyle ilk ve son seferleri konusunda müşteriler aydınlatılmalıdır.

Her yerde karşılıklı sevgi,saygı ve güven her zaman olumlu gelişmeleride beraberinde getirir.

Avanos’un giriş noktalarında belirli yerler tespit edilerek;dolmuş,taksi,fayton,çevreden gelip giden araçların park yapması için otopark  alanlarının yapılması,geleceğe dönük önemli hizmet olacaktır.

Avanos’un konumu gelişmeye müsait alandadır.Mevcut potansiyellerini iyi değerlendirmemiz  gerekir.

Dolmuşcu ve müşteri, hak ve ödevin bilincinde hareket ederse her zaman huzur,saygı,sevgi,güven,birliktelik gelişir.

Not;Nevşehir’e gitmek isteyen vatandaşlarımız,otobüs geçiş güzergahını tam bilemediği için Taşköprüyü geçince(Ötegeçe) hemen  sağda ki ilk durakta beklemektedirler. Oysa Nevşehir’e giden otobüsler oradan geçmemektedir. Oraya ikaz,yönlendirme işaret levhası konursa iyi olur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ