CHP Nevşehir İl Başkanlığı Görevini yaparken Öldürülen Zeki TEKİNER Anıldı

CHP Nevşehir İl Başkanlığı Görevini yaparken Öldürülen Zeki TEKİNER Anıldı

chp

CHP Nevşehir İl Başkanlığı görevini yaparken silahla vurularak öldürülen Zeki Tekiner ölümünün 36. yıldönümünde düzenlenen törenle anıldı.

CHP Nevşehir İl Başkanlığı, 17 Haziran 1980 tarihinde, CHP İl Başkanlığı görevini yürüttüğü esnada yanında bulunan parti üyesi Yavuz Yükselbaba ile birlikte silahlı kişilerce vurularak öldürülen ve aynı zamanda 15’inci dönem Nevşehir Milletvekili olan Zeki Tekiner için parti binasında düzenlenen törenle anıldı.

Törene; CHP İl Başkanı Kamil Gülmez, Merkez İlçe Başkanı Semasi Yücel, parti yöneticileri ve üyeler ile Zeki Tekiner’in oğlu Bülent ve kızı Aylin Tekiner katıldı.

Burada bir konuşma yapan CHP İl Başkanı Kamil Gülmez, Zeki Tekiner’in, CHP İl Başkanı olarak onurla ve gururla mücadele eden bir demokrasi adamı olduğunu söyledi.

Zeki Tekiner’in oğlu Bülent Tekiner ise konuşmasında “Babam Zeki Tekiner öldürüldüğünde dört yaşındaydım. Onu heop ailemden, babamın çevresinden dinledim. Yıllar sonra da Nevşehir halkından dinleme fırsatım oldu. Hep onur verici sözler duydum. Herkes alçakgönüllü, iyi, cesur, adaletli, ilkeli bir insan olduğunu anlattı. Bunların sonunda babamı ‘ halkı için var gücüyle, yılmadan, korkmadan çalışan, 12 Eylül öncesinde baskıya, zulme boyun eğmemiş, kafatasçılara, din tacirlerine karşı koymuş, sömürülen halkın daima yanında olan, her kesimi kucaklayan, halkın adamı olan bir adam’ olarak tanımlayabilirim” dedi.

Aile olarak Toplumsal Bellek Platformu üyesi olduklarını hatırlatan Tekiner, bu platformun, faili meçhul cinayetlere kurban gitmiş 28 aydının ailelerinden oluştuğunu ve 2009 yılında kurulduğunu belirtti.

Zeki Tekiner cinayetinin 12 Eylül darbesine giden yolda bir kilometre taşı olduğuna değinen Bülent Tekiner ‘ Amacı, halkı infiale düşürmek, korku salmak ve yapılacak darbeyi olumlu göstermektir. Asıl darbeyi sola vurmak için işlenmiş planlı bir saldırıdır. Kısacası babamı öldüren tetikçiler ülkücü kimlikli olsalar da, azmettiricileri ülkücü baronlar olsa da bu ve benzeri cinayetleri planlayan üst akıl, 12 Eylül darbesini planlayan ve yapanlardır’ diye konuştu.

12 Eylül sürecini geçtik, demokratikleştik sanırken şimdi yağmurdan kaçarken doluya düştüklerini anlatan Tekiner ‘Bugünün Türkiye’sinin ekseni kaymıştır. Her gün bir kadın cinayeti işlenmektedir. İnsan hakları ayaklar altındadır. Bu ülkede çocuklarımız Gezi’de katlediliyorsa, hayat tarzımızı bırakıp kendileri gibi olunması isteniyorsa, etnik ve mezhepsel kutuplaşma yapılıyorsa, ulusal bayrağımız ayaklar altına alınabiliyorsa, Atatürk ve devrimlerinden vazgeçmemiz isteniyorsa, kısaca insanlık onurumuzdan vazgeçmemiz isteniyorsa Zeki Tekiner ve onun gibi devrimci dava adamlarını yok ettikleri için bu kadar rahat bir şekilde talep edebiliyorlar. Ama babamın savunduğu devrimci ve Atatürkçü düşünceleri koruyacak sokakta, liselerde ve üniversitelerde milyonlarca genç bulunuyor” dedi.

Her yıl Nevşehir’de düzenledikleri anma programını bu yıl Ankara’da yaparak Zeki Tekiner’i ülke genelinde tanıtma fırsatı yakalayacaklarını belirten Bülent Tekiner “ Ankara’daki anma programına desteklerinden dolayı CHP Çankaya İlçe Başkanlığı’na, Ankara İl Başkanlığı’na ve Genel Merkezi’mize

teşekkür ediyorum. Yarın saat 14.00’de Ankara’da büyük katılımlı bir anma programı olacak. Artık Zeki Tekiner ismi Nevşehir’den çıkıp Türkiye’ye yayılacak” dedi.

CHP Genel Merkezi’nde kendisine iki görev verildiği ifade eden Bülent Tekiner şöyle konuştu “ Birincisi CHP Genel Merkez İnsan Hakları Başkan Yardımcılığı, diğeri de CHP Genel Merkez İnsan Hakları İzleme Komisyonu üyeliğidir. İnsan ve doğa hakları ile ilgili çalışmalar yaparken, ilk önceliğim CHPli demokrasi şehitlerimizin bir envanterini çıkarıp, 1980 öncesinde katledilern CHP’lilerin tamamının anılacağı özel bir gün belirleyerek ailelerle bir araya gelmek olacaktır. Bu projeyi çok gecikmiş olmakla beraber yakın zamanda gerçekleştirmek istiyorum. Bu benim Zeki Tekiner ve Yavuz Yükselbaba’ya ve onlar gibi tüm demokrasi şehitlerimize olan borcumdur.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ