Bu bir KİMLİK

Bu bir KİMLİK

özdennn (600 x 351)

Nevşehir Sporun başarısı; bu şehirde nefes alanların, hem sosyolojik, hem de psikolojik kazanımlara vesile olacaktır

İnsanlık o kadar geniş ve soyut bir bütündür ki, sadece bu bütünün bir parçası olmak fertlerin genelini tatmin etmez. İnsanların büyük bölümü bu bütün içinde kendi özel yerini bilmek ister.

Bir ailenin ferdi, bir şehrin insanı, bir milletin mensubu olduğu takdirde şahsiyetini bulur. Doğduğu ya da yaşadığı şehrin kimliği hatta tuttuğu spor kulübü ona şahsiyet kazandırmaya yardım eder.

Bu ülkenin her köşesinde doğan kendi şehir kimliğiyle gurur duyar. Olması gereken de budur. Ancak, kendi şehirlerinde veya büyük şehirlerde yaşayanların büyük çoğunluğu bir paradoks yaşayarak kendi şehir takımlarından ziyade İstanbul kulüplerini desteklerler.

Modern zamanın en büyük hastalıklarından biri de memleketlerinden kopup başka yerlere gidenlerin kimlik ve kültürlerini koruyamayarak asimile olmalarıdır. Bu durum tek tip insana ve tek tip kültüre sebebiyet verir. Bunun spora yansıması ise insanların kendi şehir takımlarını değil de şampiyonluğa oynayan kulüplerini desteklemesidir. Toplumlar için tek tip insan ve tek tip kültürün önemli mahzurlarından biri hoşgörüsüzlüktür. Aynı şekilde sporda da tek tip kulübün hoşgörüsüzlük doğuracağı aşikârdır. Türk futbolunu geleceğinin kurtarılması futboldaki tek tipleşmenin önüne geçilmesiyle mümkün olabilecektir. Bu sebeple futbolda Anadolu kulüplerinin başarıları, ülkemiz için hem sportif, hem sosyolojik, hem de psikolojik kazanımlara vesile olacaktır.

Saygılarımla Doç.Dr. Özden TAŞĞIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ