BTP MERKEZ İLÇE BAŞKANI MENDERES KESTİREN 10 OCAK GAZETECİLER GÜNÜ MESAJI

BTP  MERKEZ İLÇE BAŞKANI MENDERES KESTİREN 10 OCAK GAZETECİLER GÜNÜ MESAJI

Bağımsız Türkiye Partisi Merkez İlçe Başkanı Menderes KESTİREN yaptığı açıklamaya göre, KESTİREN ; 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla mesaj yayımladı. Basının, önemli ve etkin bir denetim organı olma konumuyla, demokrasinin temel unsurlarından biri olduğunu belirten kestiren, demokrasinin ancak, herkesin bilgiye ulaşabildiği, düşüncesini açıklayabildiği bir ortamda olgunlaşabileceğini vurguladı.
Gazetecilerin çalışmalarının, Türkiye’nin şeffaf, demokratik ve hür bir ülke olarak dinamizmini sürdürmesine hizmet ettiğini, basın çalışanlarının sorunlarının çözülmesi, haklarının iyileştirilmesi, hak ettikleri hayat şartlarına ve çalışma ortamlarına kavuşturulmasının basını daha da güçlü kılacağına işaret eden Kestiren. şöyle devam etti:
”Basın özgürlüğünün ve ifade hürriyetinin korunması ve geliştirilmesi, demokratik toplum düzeninin en önemli gereklerinden biridir. Bu husus aynı zamanda, ülkemizin itibarının yükselmesiyle de doğrudan ilgilidir. Basının, yaşanan sorunları özgürce ele alabilmesi ve kamuoyunun dikkatine sunabilmesi, yapılan yanlışları azaltacaktır.
Basın özgürlüğü ve ifade hürriyeti kapsamında yaşanan bazı aksaklıkların, dile getirilen sıkıntıların demokrasimiz geliştikçe ortadan kalkacağı kanaatindeyim. Ülke olarak temel hedefimizin, en ileri demokratik standartlara ulaşmak olduğunu bir kez daha vurgulamakta yarar görüyorum.
Basın özgürlüğünün korunması kadar önemli bir başka husus ise bu özgürlüğün istismar edilmemesi yanında, doğru haber verme, tarafsızlık, özel hayata saygı, toplumun ve bireylerin hakkını gözetme gibi ilkelerin üstün tutulmasıdır.
Türk basınının bu anlayışla daima sorumluluklarının bilinciyle hareket edeceğine, ülkemizin demokrasi, hukuk devleti ve insan hakları konusunda en ileri standartlara ulaşması çabalarına katkılarını sürdüreceğine inanıyorum.
Değerli basın çalışanlarının Çalışan Gazeteciler Günü’nü tebrik ediyor, görevlerini yaparken hayatlarını kaybeden basın çalışanlarını rahmetle anıyor, tüm basın çalışanlarına sevgi ve selamlarımı iletiyorum.”
10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutladı. Bir ülkede demokrasinin gelişmesinde basının çok önemli rolü olduğunu ifade eden Kestiren ”Demokrasinin gelişmesi için vatandaşın ülkede ve dünyada olup bitenlerden doğru ve anında haberdar olması gerekir. Vatandaşa bu haberi taşıyacak olan basın yayın kuruluşlarıdır. Basın, demokrasilerde haklı olarak dördüncü güç olarak nitelendirilmiştir. Ama bu meslek ifa edilirken hiçbir zaman etik kurallar ihmal edilmemeli, objektif ve tarafsızlıktan ödün verilmemeli” dedi.
“Medya, demokrasiyle vardır”
10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla bağımsız Türkiye partisi merkez ilçe başkanı Menderes Kestiren açıklamasına göre, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla mesaj yayımlayan menderes Kestiren bir ülkede sadece iktidar ve muhalefet partilerinin değil, medya kuruluşlarının da demokratik kültürün ayrılmaz bir parçası olduğunu ifade etti.
Medya kuruluşlarının, demokratik süreçlerin sağlıklı işlemesi için sorumluluk ve yükümlülük sahibi olduğunu belirten KESTİREN, şunları kaydetti:
”Zira medya, demokrasiyle vardır; demokrasi yoksa medyanın özgürlüğü de risk altında, tehdit altında demektir. Onun için medyanın demokrasi kültürümüze, kardeşliğimize, birliğimize zarar verecek yayınlardan kaçınması, aksine Cumhuriyetimizin daha ileri bir demokrasiyle taçlanması için katkı sağlamalıdır. Medya, demokrasinin tarafı olmalıdır; hukukun, insani değerlerin, hak ve özgürlüklerin tarafı olmalıdır.
Her geçen gün değişen, dönüşen, temel hak ve özgürlükler başta olmak üzere her alanda büyük ilerlemeler kat eden günümüz Türkiye’sinde, medyamız da kendini yenilemeli, çağdaş bir yayıncılık anlayışını benimsemelidir.
Bu düşüncelerle basın çalışanlarının haklarını düzenleyen yasanın yürürlüğe girişinin yıl dönümü olan Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor, bütün basın mensuplarımıza başarılar diliyorum.”
BTP 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında, bugünün çalışabilen, bedel ödemeyi de göze alarak yazabilen, çizebilen, soru sormayı bilebilen gazetecilerin günü olduğunu ifade etti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ