BENDE MÜSLÜMANIM AMA…!

BENDE MÜSLÜMANIM AMA…!

zekerriya

HÜR DÜŞÜNCE                                                                             ZEKERİYYA İLLEEZ

Zekeriyya_illeez@mynet.com                                           Em.Uz.Sosyal Bil.(Tarih)Öğretmeni

BENDE MÜSLÜMANIM AMA…!

İmamn ve itikadı olanlar için Allah,Kur’an’ı Kerimde  ifade ettiği şekliyle insan,topraktan yaratılmış,yine toprağa dönecektir.

Allah insanı yaratırken Cüz’i İrade olarak akıl ve düşünce vermiştir. İnsan bu akıl ve düşüncesiyle karar verir ve yaşar. Hesabı Allah’adır.

İnsanlar söz,davranış ve kişilikleriyle toplumda yer edinirler.

Din; Allah’ın insanları iyiye,güzele,doğruya yöneltmek için peygamberler aracılığı ile göndermiş olduğu ilahi kurallar bütünüdür.

Kimi insanlar dine inanır yaşar. Kimi insanlar inanmaz. Kimi insanlar inanır ama kullanır,yaşamaz! Kimi insanlarda kimin yanına varır ise onunla birlikte görünür.

Toplumda insanlara baktığımız zaman mütedeyyin (dindar) insanlar vardır. Hal davranış ve yaşayışlarıyla saygın ve örnek niteliktedir. Bazıları mütedeyyin insanların çevresinde görünerek ticari,makam ve itibar kazanmaya çalışırlar.

Bazı insanlar bende Müslümanım der.  Ne namaz kılar,ne oruç tutar benim kalbim temiz ya der. Yani İslami vecibeleri yerine getirmez..İslami vecibeleri yerine getirenleri küçümser! Kendisini kaf(Gaf) dağında görür.Hatta İslami vecibeleri yerine getirenlerin öncesi ve sonrası yaşadıkları dönemlerle ilgili kusurlarını arar. Şayet kusur bulursa onu bahane eder. Oysa İslamı yaşasada yaşamasada hesabı Allah’a verecektir.

Toplumda bazı insanlar vardır. İslami vecibeleri yerine getiriyor gibi görünür ve gösteriş düşkünüdür. Kendini öyle göstererek ticari,siyasi,makam itibar kazancı peşinde olur.

Gün 24 saattir. 8 saati uykuya kalan 16 saatin uyanık hale ayırırsak. Kişinin bu 16 saat içinde yaşadığı önemlidir. Yaşadığı dünyada Lehv-i Mahfuz olan kalbe ve beyine yazar. Sonuçta; Allah’a hesap vardır.

İnsan namaz ibadeti için bir saatini harcar. Kalan 15 saat içinde yalan,talan,fitne,fesat,zina,taciz,hırsızlık,gıybet gibi davranışlar içinde ise; o kişiye sorduğunuz zaman ben Müslümanım der. Ama kalan o 15 saati iyi,güze,doğru şekilde yaşaması gerkemez mi?

Öbür tarafta bayram namazları dışında veya hiç namaz kılmaz iken; İslami şartlara uygun yaşadığını iddia eder.

Her iki insan tipinde hata-eksiklik vardır. Önemli olanda bu eksikliği kabul edip düzeltmektir.

Devamlı namaz kılan kişininde kalan zamanında (Güzel ahlaka uygun) iyi,güzel,doğru yaşaması gerekir.

Günah işlemeye devam.Namaz ve tövbeye devam yerine Sırat-ı Müstakim de(Allah’ın yolunda) yaşaması gerekmez mi? Kim ne yaparsa kendine yapar.

Namaz kılmıyorum ama kalbim temiz deyip Allah’a ibadetten kaçmamak gerekir. Bu tip insanda eksiğini tamamlamalıdır.

Kimse bir başkasının,kendi adına cennetin kapısını açacak diye beklemesin. Çünkü; Allah insanlara akıl ve düşünce vermiş.Karar vermek ve yaşamak kendi sorumluluğundadır.

Eğer kişi Müslümanım diyorsa; hata ve yanlışlarını terk edecektir. Allah’ın varlığını birliğini kabul ederek;O’nun emir ve yasaklarını ihtiva eden Kur’an’ı Kerimi okuyup –anlayacak! Hz. Muhammed Efendimizin hadisleri-sünnetine uyarak,örnek alacaktır.

Eğer bir kişi Müslümanım diyorsa; dini kullanmamalı,yaşamalıdır. Mesela aç,fakir insanı istismar yerine,şartların uyuyorsa oruç tutacaksın ki,aç insanın halinden anlayasın Ecel vaktimiz geldiğinde; Ya Rabbim! La İale İllallah Muhammedün Resullah demeyi nasip eyle. Günahlarımız affeyle. Sırat Köprüsünden kolayca geçmemizi nasip eyle. Kabir ve cehennem azabı çektirme İnşallah mekanımızı cennet eyle. Amin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ