Belediyemizden Allah rızası için hizmet. Esnaflara bol kısmet ve bereket.

Belediyemizden Allah rızası için hizmet. Esnaflara bol kısmet ve bereket.

zekerriya

HÜR DÜŞÜNCE                                                                       ZEKERİYYA İLLEEZ

          2020 Türkiye’sin de esnaf; ülkenin en çok yükünü çeken ve vergisini veren,sorumluluklarını yerine getiren ticaret kesimidir.

          Süper marketler zaten esnafımıza  büyük darbe vurmuştur. Ülkenin ekonomik şartları içinde esnaf kazanmaktan ziyade,ayakta durabilme ve işini devam ettirebilme çabasındadır.

          Esnafın rahatı,kazancı,geleceğe dönük umudunu kaybetmemesi,ülkenin ekonomik göstergelerinden biridir.

          Ülkemizde son 15 yıl içerisinde esnaflar sürekli geriye giden,şaşkın şekilde olan,iş yerlerini kapatmak zorunda kalan duruma gelmişlerdir.

          Avanos’un aynı zamanda turistik bir yer olmasından dolayı,el sanatlarıyla birlikte diğer üniteleri de işlerine devam etmek için çaba içerisindedirler.

          Tarih,kültür,tabi güzellik,el sanatları merkezi,dinlenme ve tatil beldesi durumunda olan cazibe merkezi Avanos, Evren Kenti Avanos olma yolunda daha çok iş alanları açılması için mekan olması gerekirken: maalesef iş yerlerini kapatan,kapatmayı düşünen,kredi yoluyla ayakta kalmaya çalışanların çoğaldığı bir mekan haline gelmiştir.

           Zaten dünyada ki siyasi,kültürel,ekonomik dalgalanmalar,bölgemiz deki BOP uygulamaları ve iç dış dinamiklerin gelecek hesap ve oyunları, başta ülkemiz olmak üzere bütün ülkeleri etkilemektedir. 2020 de Korona Vırüs Salgını daha da gelişmelerin vahametini ortaya çıkarmıştır.

          Ekonomik anlamda her kesim zor durumdadır.Genel,yerel siyaset ve yönetim anlayışında zor durumda olan kesimlere olumlu ortam oluşturmak,var ise maddi ve manevi destekte bulunmak önemlidir.(Kendi adamım,torpil,adam kayırmaca hariç)

          2020 Haziran ayı içinde ülke genelinde 65 yaş ve üstünün nerede ise tecrit edildiği bir zaman (Mart’tan Haziran’a kadar) döneminde Korona Vırüse karşı Kaymakamlık,Belediye,Sivil Toplum Örgütleri,siyasi kurumlar imkanları ölçüsünde vatandaşa  yardım ve destek olmaya çalışmışlardır. Avanos merkez,kasaba ve köylerin “ temizlik,maske,kişisel mesafe”,” Evde Kal,Sağlıkla Kal” tedbirlerine uymalarıyla salgının yayılması önlenmiştir.

          Kaymakamlık,Belediye,Sivil toplum örgütleri,,siyasi partilerin çalışmaları,tedbirlere özellikle halkın uyması birlikteliği ile  Haziran ve sonra ki zaman dilimin normale dönüşmesi için  her kesimin birbirine kolaylık göstermesi,destek olması,psikolojik olarak mücadele azim ve iradesi gerekirken;bazı olumsuz çalışmalar,olumlu gelişmeleri engellemekte ve gölgelemektedir.

          Bu olumsuz gelişmelerin biri de;zaten zor durumda olan Avanos esnafının hiçbir kanun,tüzük,yönetmelik,hüküm belirtmeden Belediye Encümen Kararı ve  ön çalışma diyerek,zabıta memurlarını görevlendirerek;kimisine formalite bakarak,kimisine kullanım alanı olduğu halde işgaliye ölçümü yaparak,yada kullanım alanı dışında kamuya ait  kaldırım  kullanım alanları ölçümü ve tespitleriyle,konuma göre  ( metre kare) aylık talep etmektedirler. Sanki esnaflar para ödemek için yer ölçümü talep etmiş  gibi bir durum ortaya çıkmıştır! Esnaflar zaten talep edilen para kadar devlete vergi vb. ödeme yapmamakta-yapamamaktadır.

          Esnafların Belediyenin yönetim anlayışını istismar eden,usülsüz işler yapan esnaflar var ise,biz her zaman belediye ve yönetiminin yanındayız,desteğiz.Çünkü; onlar diğer esnaflara doğru örnek olmuyorlar. Belediye tarafından gerekli yaptırıma tabi tutulabilir. Onların yaptığı yanlışı ile diğer esnaflara da aynı yaptırımı işletmek de haksızlık ve yanlışlık olur.

          Belediyeler esnafların önünde ki  kadırımları (işgaliye) kullanmaya izin verir. Yada izin vermez. Şayet Belediyeler izin verirse bu 80 cm,100 cm,120 cm gibi olursa. Bu belirlenen alan dışına çıkan esnaflar Belediye Yönetimi tarafından gerekli ikaz,ceza ve diğer yaptırımlara tabi tutabilirler.

           Belediye zabıtalarının ön çalışma olarak gerçekleştirdikleri tespit tutanaklarının imzalanması ile,sanki esnaflar kendileri ölçüm ve para ödeme talebinde bulunuyorlarmış gibi ilginç durum ortaya çıkmaktadır.

          Mevcut çalışma esnafın(binanın) önünde ki alan; kaldırım dışı,tapu da dahil kullanım alanı  ise ona göre tespit ve değerlendirme yapılması ve esnafın mağdur edilmemesi önemlidir.

          Yöremizde,bölgemizde,ülkemizde bir çok yerlerde esnaflar için Belediyeler ücretsiz kullanım alanları oluştururlar. Şayet o alanı ihlal ederlerse,ilgili kurumlar işgaliye parası veya cezası uygularlar..Olumlu örnekler ve yaklaşımlarla,olumlu sonuçlara ulaşmak var iken esnafı zora sokan uygulamalar olmasın. Olumlu şartları oluşturalım. Birbirimizi destekleyelim.Düşünelim öyle konuşalım.Danışalım öyle yapalım.Az hata yaparız.

          Belediyemizden Allah rızası için hizmet. Esnaflara bol kısmet ve bereket.

Not.Bir kısım esnaflar kaldırımları neredeyse tamamen kapatarak,yayalara engel olmakta ve halkın şikayetine sebep olmaktadır. Bu durumda olan esnafların kendilerine çeki düzen vermeleri gerekir. Bu esnafların sorumsuz davranışları diğer esnaflara zarar vermemelidir.  Esnaflar iyi,güzel,doğru olan şartlarda birlikte olmalıdır. Kişi ve kurumların temel hak,hürriyetleri olduğu gibi karşılığında sorumlulukları da vardır. Hak var ise ödev de vardır. Herkes ben var isem başkalarıda vardır,onlara saygı göstermeliyim düşüncesiyle yaşamalıdır.

Daha güzel bir geleceğe,esnaf,belediye el ele birlikte,,,

Korona Salgını devam etmektedir. Temizlik,Maske,Kişisel Mesafeye dikkat ediyoruz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ