BEKA-ATATÜRK GİBİ DÜŞÜNMEK

BEKA-ATATÜRK GİBİ DÜŞÜNMEK

zekerriya

HÜR DÜŞÜNCE                                                                       ZEKERİYYA İLLEEZ

Zekeriyya_illeez@mynet.com                                        Em.Uz.Sosyal Bil.(Tarih)Öğretmeni

                                BEKA-ATATÜRK GİBİ DÜŞÜNMEK

          Beka deyince kişi,toplum-millet,devlet olarak,bu günden sonra gelecekte varlığını devam,kalıcılığıdır.

          Atatürk,” Elebette benim vücudumda toprak olacaktır. Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.”sözü ile bir gerçeği ve geleceği ifade ediyor.

          Toplumların ve devletlerin geleceği,o toplum ve devleti oluşturan kişilerin kültürel seviyeleri ile ilgilidir.

          Toplumların ve devletlerin yaşamasının kaynağı ezelden ebede giden yolda maddi ve manevi değerler(kültür) dir.

          Devlet millet içindir,millet devlet içindir anlayışında olan ülkelerin bekası tehlikeye girmemiştir.

          Milletlerin ve devletlerin bekası önemlidir. Dünyada en çok devlet kuran millet Türklerdir.

          Millet ve devletlerin varlığını ve devamını sağlayan dört sevgi;vatan,millet,bayrak,Müslüman ise ezan sevgisidir. Bu dört sevgi birlik ve beraberliği,maddi ve manevi temelleri oluşturur.

          Bu maddi ve manevi temellerde ki sarsılma; bozulma ile birlikte ülkelerin beka sorununu da beraberinde getirir.

          Ülkeler vardır,jeopolitik ve stratejik bakımdan çok önemlidir. Mesela;Türkiye gibi.

          Türkiye dünyanın hem kilidi,hem kapısı hemde anahtarı konumundadır.Böyle önemli bir ülkenin üzerinde kem gözler olacaktır.Böyle ülkeler, iç ve dış tehdit unsurlarıyla ele geçirilmek istenecektir. Bunun içinde çeşitli program ve projeler ülke üzerinde uygulanacaktır.

          Şu anda bulunduğumuz coğrafyanın önemli olmasıyla birlikte,üzerinde yaşayan insanlarda önemlidir.

          Ülkemiz Türkiye. Devletimiz Türkiye Cumhuriyeti Devletimiz. Milletimiz de Türk Milletidir. Bu durumu bozmak,bölmek,parçalamak isteyen iç ve dış tehdit unsurları,öncelikle Türk Milletini oluşturan değerleri yok etmek isterler. Devletin,şekli,esası,niteliklerini ortadan kaldırmak isterler. İşte burada milletin ve devletin beka sorunu ortaya çıkar.

          Hani İskandinav ülkerinde özellikle İsveç’te;bir konuda zor durumda kalındığı zaman veya çıkmaza girildiği zaman,şu söz atasözü gibi söylenir. “Atatürk gibi düşün.”

          Atatürk gibi düşünmek ancak Atatürk’ü tanımak ve anlamakla mümkündür.

          Devlet yöneticilerinin ümitlerin kestiği zamanda;emperyalistler,Türkleri,dolayısyla İslam’ı Anadoludan atıp,Orta Asya’ya ya göndermek hayalinde idiler. Bunun içinde büyük bir propaganda ve psikoljik üstünlükte idiler. Manda ve himaye ön plana çıkınca;Atatürk başta olmak üzere Vatanseverler,Türk Milliyetçileri “Ya İstiklal,Ya Ölüm” diyorlardı.

          Türk Milletine mensup olmanın önur ve gururunu ifade eden Atatürk en zor ve ümitsiz bir zamanda Türk Milletinin “vatan,millet,bayrak,ezan sevgisini”,var olan hürriyet ve istiklal aşkının,azim ve iradesinin şaha kalkacağını biliyordu. Çünkü;Türk Milletini tanıyor ve ona ghüveniyordu.

          Tarihimize baktığımız zaman Türtk Milleti;esarete karşı hürriyeti,köleliğe karşı istiklali karakter yapmıştır. Türk Milletin bu karakterini keşfeden Atatürk “Hürriyet ve istiklal benim karakterimdir” demiştir.

          Her şeyden ümidin kesildiği,her şey bitti dendiği bir zamanda;zalim güçlere karşı mazlum ve mağdur olarak Atatürk gibi düşünüp kazanılan başarıya misal;Milli Mücadeledir.

          Türk Milletinin bekasını yok etmeye çalışan,kurduğu Cumhuriyeti yok etmeye çalışan,iç ve dış  zalimlerin arzuladığı Sevr’e karşı Lozan’ı kazandıran düşünce ve güç,Atatürk gibi düşünmektir,yaşamaktır.

          Atatürk diyor ki;” Türk Milleti çalışkandır,zekidir. Türk Milleti bütün güçlükleri milli birlik ve beraberlik içinde yenmesini bilmiştir. Türk Milletinin unutulmuş medeni kabiliyeti atinin yüksek medeniyet ufkunda bir güneş gibi doğacaktır.”

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ