Avanos Kızılırmak Gazetesi Haber Portalı

BAYRAMDA KIRMIZI ETİ BİLİNÇLİ TÜKETİN!

BAYRAMDA KIRMIZI ETİ BİLİNÇLİ TÜKETİN!

sebzeli-etli_yemek_tarifi

Kurban Bayramı’nda özenle hazırlanan sofralar için yapılan yemeklerin çoğunun et, şerbetli tatlı gibi ağır yiyeceklerden oluşması, sağlık açısından çeşitli hastalıkların da tetikleyicisi olabiliyor. Kurban Bayramı’nda günlük rutin yemek alışkanlığının dışında fazladan yenilen yemeklerin porsiyon miktarı ayarlanmadığı takdirde, başta hipertansiyon olmak üzere kalp, diyabet gibi kronik rahatsızlıklara davetiye çıkarabiliyor.

Hisar Intercontinental Hospital Kardiyoloji Bölümü Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Sağlam, Kurban Bayramı’nda dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.

Günde bir öğünden fazla kırmızı et tüketmeyin

Kurban Bayramı’nda kırmızı et tüketimini belirli sınırlar içerisinde porsiyon kontrolü yaparak tüketmek oldukça önem taşımaktadır. Bayram süresince özellikle kalp ve hipertansiyon hastaları her öğün kırmızı et yememeye özen göstermelidir. Kalp hastaları mutlaka sık ve az miktarda beslenmeli, kırmızı et tercih edilecekse de yağsız ve bir porsiyondan fazla olmayacak şekilde tüketilmesine dikkat edilmelidir. Günlük tuz tüketimi en aza indirgenmeli ve mümkünse et tuzsuz veya az tuzlu pişirilmelidir.

Kesilen kurban etini en az bir gün dinlendirin!

Aşırı ve birden tüketilen her besin kalp için ek yük oluşturmaktadır. Midenin hızlı bir şekilde, özellikle ağır ve yağlı besinlerle doldurulması, mide, bağırsak ve kardiyovasküler sistemin iş yükünü artırarak bu organların enerji gereksinimi dolayısıyla da kan akımı ihtiyacını artırır. Kalbin kendi kan akımı ihtiyacı artarak kalp damarlarında darlık veya tıkanıklık olan kişilerde buna bağlı olarak ani gelişen fenalık hissi ile beraber göğüs ağrıları hatta kalp krizleri oluşabilir. Özellikle kırmızı etin yağ içeriğinin yüksek olması kolesterol artışına da neden olabilmektedir. Bu nedenle kurban eti kesildikten sonra mutlaka 24 saat buzdolabında dinlendirilmelidir. Dinlendirilmeden yenilen et, midede ani şişliğe ve hazımsızlığa neden olabilmektedir.

Sağlıklı bir bayram geçirebilmek için bunlara dikkat!

* Kurban Bayramı’nda kesinlen kurban etinin yağsız bölümlerini tercih edin.

* Et ile birlikte tuz tüketimini de en aza indirgemeye çalışın.

* Kurban bayramında et tüketimini günde bir porsiyonla sınırlayın.

* Bayram boyunca her öğün kırmızı et tercih etmeyin.

* Et tüketirken mutlaka yoğurt veya ayran gibi süt ürünlerini tercih edin.

* Kavurma ve kırmızı eti öğle yemeğinde tüketmeye özen gösterin.

* Et ile birlikte yeşillik ve farklı besin gruplarına yer verin.

* Ağır ve şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlıları tercih edin.

* Bayram boyunca her gün düzenli olarak en az bir saat yürüyüş yapın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ