Avanos Kızılırmak Gazetesi Haber Portalı

Başkan TUNÇ ; Toplumun Dünü, Bugünü, Yarını Kadınlar Olduğunu Söyledi.

Başkan TUNÇ  ; Toplumun Dünü, Bugünü, Yarını Kadınlar Olduğunu Söyledi.

Nevşehir Ülkü Ocakları Asena Birim Başkanı Derya Tunç, 8 Mart Dünya kadınlar günü dolayısıyla bir açıklama paylaştı.

Başkan açıklamasında toplumun dünü, bugünü, yarını kadınlar olduğunu söyledi.

“Kadın anadır, kadın vatandır, kadın hakkı ödenmeyendir” diyerek kadının önemine değinen Nevşehir Ülkü Ocakları Asena Birim Başkanı Derya Tunç açıklamasında; “Dünya Emekçi Kadınlar günü Türkiye’de ilk defa 8 Mart 1921 yılında kutlanmaya başlamıştır. Kadın anadır, kadın vatandır, kadın hakkı ödenmeyendir. Ayaklarının altı cennettir. Toplumun mimarı, dünü, bugünü, yarınıdır. Eski Türklerde Katun’dur, Hanımdır.

Tarihte devlet başkanlığı yapmışlık kadınlar Türklerdi. Buna en güçlü Türk kadını Tomris Hatun’u örnek verebiliriz. Devlet Başkanlığı Hatun-Hakan olarak ortak yürütülürdü. Kadın Özgür ve eşit bir toplumsal konuma sahipti, ata biner, kılıç kuşanır, savaşırdı. Cumhuriyetin ilanıyla, seçme- seçilme hakkı dünyada ki birçok ülkeden daha önce Mustafa Kemal Atatürk tarafından Türk kadınına verildi.

Kadın bu kadar değerli iken maalesef ülkemizde sıkça rastladığımız kadın cinayetleri ve kadına yönelik şiddetin son bulmasını diliyor, fedakar, cefakar tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar gününü kutluyorum.” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ