Avanos Kızılırmak Gazetesi Haber Portalı

AVANOS’UN İŞLERİ…

AVANOS’UN İŞLERİ…

HÜR DÜŞÜNCE                                                                      ZEKERİYYA İLLEEZ

                                                           AVANOS’UN İŞLERİ…

          Hükümet binasının  tahliye ve yıkılma konusu tartışılmaya devam ediyor. 03.11.2021 Perşembe itibarıyla (Adliye dışında) tahliyeler yapılmış,Sonbahar’dan Kış’a girerken yıkılmayı bekliyor.

          Bir taraftan vatandaş Kozaklı,Hacıbektaş,Gülşehir,Ürgüp deprem bölgesinde olup, Avanos gibi(3.4. deprem riskinde değil mi) diyor.

          Neyse soru çok da,vatandaş merak ediyor. Yıkılınce yeri ne olacak? Rant için mekan mı açılıyor? Diyor. Yalnız bu gelişme halk üzerinde ve kafasında soru işaretleriyle olumsuz etki yaptı.

          Bir zamanlar yaşlı,sakat,bakıma muhtaç olanlar için “Bakımevi” yapılması konusunda yazılar yazdık. Bu konuda Bekir Yandakçı ve Ahmet Gedik önderliğinde yapıldı. Proje ve para konusunda olumlu yol alındı,temel atma durumuna gelindi. Zemin etüdünde bina yapılmasına uygun olmadığı cihetle yapımdan vazgeçildi. Bu konuda çalışmalarından dolayı Bekir Yandakçı ve Ahnet Gedik’e teşekkür ediyoruz. Vatandaş soruyor. Arsa ne oldu? Bildiğimiz kadarı ile hazinede. Ancak yine vatandaş soruyor,bu konu yeniden gündeme gelebilir mi?

           Mahalle çeşmeleri gürül gürül akarken,maalesef sular akmaz olmuştur. Mahalle çeşmelerinin gözleri bakıma alınmalı (Kar ve yağmurdan kaynaklanıyorsa) suların açılması için çalışma yapılmalıdır. Geçici olarak şebeke suyu bağlanmalı. Mahalle çeşmelerinin faaliyeti devam etmelidir.. Hayrat yapanlara saygıyla sahip çıkalım.

          TOKİ Evlerinde okul çalışmaları ne alemde? vatandaş soruyor.TOKİ Evleri mevkiinde okul ve cami konusunda Avanos’un sorunlarıyla çokça ilgilenen emekli Ziraat Mühendisi Mustafa Aslan bizzat dilekçe yoluyla başvurularda bulunarak konuyu gündemde tutmaktadır. Bizzat dilekçe ve başvurularını benimde gördüğüm bu içten çalışmaları için Ziraat Mühendisi Mustafa Aslan abimize teşekkür ederiz. Gerçekten örnek bir vatandaş tavrı sergilemektedir. Başvurularında cami konusu da  daha kolay ilerleme katedilirken okul konusu arkada kalmaktadır. Bu durum Emekli Ziraat Mühendisi Mustafa abinin durumundan kaynaklanmamaktadır. Usulüne uygun nitelikte başvurularını yapmıştır.  Bürokrasi zihniyeti,siyasi vaziyetler durumu yavaşlatmaktadır.  Biz yazıyoruz ,Mustafa Aslan canla başla koşturuyor.  Ancak bu konu başta TOKİ sakinlerinin,Yukarı Mahalle Muhtarlığının,İl Genel Meclisi Üyelerinin, öğretmenlerin ve mevcut öğretmen sendikalarının  birlikte çalışmasıyla daha kolay halolur.Bu arada Cumhur Aslan kardeşiminde  Avanos’un sorunlarıyla gerek internet paylaşımları ve gerekse birebir görüşmelerle olumlu sonuç almaya çalışmaktadır. Baba ve oğula bu tavır ve gayretlerinden dolayı teşekkür ederim. Yalnız şunu da ifade etmekten geçemeyeceğim. Namaz her temiz olan yerde ve evde kılınır. Ancak okul işinde,fiziki yapı,donanım gerektirir. Okulun önce yapılması daha uygundur kanatindeyim.

          Emeksizden Özkonak yol kavşağına(Batı yönünde)  çevre yolu yapılması gereklidir. Tarihi misyonu olan Eski Avanos’un trafik sarsıntısından  etkilenmesi önlenecek, ulaşım daha kolay hale gelecektir. Çevre yolunun yapılması Köybağı ve TOKİ sakinleri açısından ,bölge için olumlu etkisi olacaktır.

          Başta NHÜ olmak üzere Tarih,Sanat Tarihi,Arkeoloji bölümleri için Maltepe ve Damönü mevkilerinde yapılacak araştırmalar, tarih ve kültür bakımından bölgeye önemli etkisi olacaktır.

          Eski Lise binasının olduğu yerde; başta vatandaşlarımızın sorumsuz tavırlarından dolayı çöp,naylon gibi maddelerin çevre kirliliği ve kötü görünüm arz etmektedir.Bu durum Avanos’a yakışmamaktadır.İlgililere duyurulur.

          Avanos Avanos Güzel Avanos. Avanos her şeyin en güzeline layıktır. Çünkü; Avanos Kapadokya Turistik Yöresinin el sanatları merkezi,bölgenin ve ülkemin aydınlık yüzüdür. Avanos sahipsiz değildir. Sorunları ve çareleri sunmaya devam edeceğiz.

Not; Covid 19 Corona Virüsü etkisini devam ettirmektedir. Temizlik,kişisel mesafe,maske takmaya özem gösteriyoruz. Önce sağlık!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ