AVANOS’TA TUVALETLER VE KANALİZASYONLAR

AVANOS’TA TUVALETLER VE KANALİZASYONLAR

zekerriya

HÜR DÜŞÜNCE                                                                            ZEKERİYYA İLLEEZ

                                               AVANOS’TA TUVALETLER VE KANALİZASYONLAR

          Türk-İslam kimliğini 1202 den beri devam ettiren,altı giriş ve altı çıkış yollarıyla,Kapadokya Turistik Yöresinin el sanatları merkezi,en şirin ilçesi Avanos,Evren Kenti Avanos olarak gelişmeye devam ediyor.

          Avanos’tan geçen Kızılırmak,ilçeye ayrı bir güzellik katar.Peribacaları,tarihi ve turistikzenginlikleri,çanak ve halıcılığı ile birlikte cazibe merkezidir Avanos.

          Her yerde nüfus artışının değişim ve gelişimin getirdiği durumlar gibi Avanos’ta da gelişmeler plan,proje içinde geleceğe dönük olmalıdır.

          Yöneticiler günü birlik işlere hapsolup gelecek 30-50 yıl sonra ki Avanos’u hayalleyip,plan ve proje yapıp,uygulayacağımız durumlar oluşturulmalıdır.

           Avanos, her yönüyle istikbaki parlak bir yerleşim yeridir. Avanos, her alanda gelişmeye müsait konumdadır.

          Önce ki yazılarımızda belirttiğimiz gibi Avanos’un (64 Proje konusu)  dört ana projesi vardır. 1.SİT alanlarına sokulmuş,mağdur duruma düşen ailelerin arsaları kullanılabilir hale getirilmesi.İmar arsalarının oluşturulması. 2.Eski Avanos’un Islahı ve ŞU’ulu alanların çözümlenmesi 3.Irmak Kıyı (Reakreasyon) düzenlemesi tamamlanmalı. 4. Kızılırmak kenarı 200 metre şartı kaldırılması.Elektirik,telefon,kanalizasyon ve su teşkilatının ihtiyacı karşılaması. Geleceğe dönük genel imar planı çerçevesin de,alt yapının önceden yapılmasıdır.

          Avanos’ta merkezde bulunan birkaç tuvaletin dışında tuvalet yoktyur. Tuvaletlerin yetersizliği ortaya çıkmaktadır. Ana cadde ve sokaklarda,durakların olduğu yerlere yakın yerler tespit edilerek tuvaletler yapılmalıdır. Misal;Ürgüp ve Çavuşin’e giden caddeler vb. Buralara da park-bahçe,temizlik ile ilgili personel bakımı,temizliği,hizmeti yapmalıdır. Yaşlısı var ,genci var. Kadını var,çocuğu var.Yolcusu var,hastası var. Kapadokya Turistik Yöresinin en önemli cazibe merkezi Avanos ve yönetimleri halka hizmet hakka hizmet  bilinciyle,Allah rızası için hizmet getirmelidir. Tuvaletler rant kapısı olmamalıdır.

          Bilin ve teknoljinin gelişmesine göre hizmetler daha hızlı olabiliyor.Kanalizasyon,su şebekesi gibi durumlar geleceğe dönük yani en az 30-50 yıl hesap edilerek yapılmalıdır.

          Allah razı olsun.Geçmişte ki belediye başkanlarımız,günün-zamanın şartlarına göre hizmet getirmeye çalışmışlardır.Ancak güçlü yağmur yağdığı zaman tahliye ara borularının yükünü,tahliye ana boruları çekememekte;evler,esnaflar,sokaklar müşkül duruma düşmektedir.

          Eski Belediye Başkanlarımızdan rahmetli amcam Muharrem İlleez arzu edilen çok hizmeti getiremedi. Ama yaptıklarından biri iyi bir örnektir. Şimdiki Asma Köprünün(KasapBaşının) olduğu yerden Yukarı Mahalleye (Dere Mahalleye)  kemerli kanalizasyon (o günün şartları) yaptırmıştı. Kalan kısmınıda rahmetli Ahmet Çekgeloğlu tamamlamıştı. Ne kadar yağmur yağsa da ara tahliyeden gelen sel-su-çamur ana tahliye karşılamakta,problem oluşmamaktadır.

          Yağmur yağdığında kifayet etmeyen ana tahliye boruaları,daha kalınları plastik veya büz olarak yapılmalıdır.

           Tespitler yapılmalıdır. Mesela; İnönü Caddesi.BİM Karşısında ki yerler;yağmur yağdığı zaman,tahliye ara boruların yükünü ana tahliye boruları çekemiyor. Ara tahliye borularının birleştiği yerler tespit edilerek;20-30-40 metre,ana borular döşenerek sorun çözülür. Bu konuda Belediye Yönetimi,Fen İşlerinin gereğini yapacağına inanıyor ve bekliyoruz.

           Güzel Avanos,her şeyin en güzeline layıktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ