Avanos Kızılırmak Gazetesi Haber Portalı

AVANOS’TA TRAFİK VE DOLMUŞ DÜZENİ

AVANOS’TA TRAFİK VE DOLMUŞ DÜZENİ

HÜR DÜŞÜNCE

ZEKERİYYA İLLEEZ

                                                AVANOS’TA TRAFİK VE DOLMUŞ DÜZENİ

          Avanos,çevresinde ki yerleşim yerlerine göre; göl tabanı üzerinde,dört tarafı çok yüksek olmasa da dağlarla çevrili,ortasından Kızılırmak’ın geçtiği,altı giriş ve çıkış kapısı olan,farklı ve üstün özelliklere sahiptir.

          Avanos turizmin göz bebeği,Kapadokya Turistik Yöresinin el sanatları merkezidir.

          Avanos tarih,kültür ve turizm değerlerini barındıran önemli bir merkezdir.

          Avanos eğitim ve kültür seviyesi yüksek,Yörük,Türkmen,Avşar kökenlidir.

          Avanos maddi ve manevi duruşu ile yörenin “ Evren Kenti Avanos”,en önemli merkezidir. Avanos ve çevresini araştırırsanız,Kapadokya Turistik Merkezinin ,Türk-İslam mekanı olduğunu daha iyi kavrarsınız.

          Avanos bütün bu özellikleriyle birlikte trafiği;bu gün yoğun yarın da yoğun olmaya devam edecektir. Bunun için Avanos trafiğinin  günü birlik tedbirlerle günü kurtarmak adına değil de,30-40 yıl sonrası Avanos’u hayal ederek hizmetler sunmalıyız.

          Avanos’un sorunlarından biri de otopark sorunudur. Avanos’un 6 (altı) giriş ve çıkış yerlerinden; Kayseri,Nevşehir,Gülşehir,Kalaba-Mahmatlar istikametinden,ana giriş merkezlerinden tespitler yapılarak,buralara oto parklar yapılmalıdır.

          Normal zamanlar ve günlerde veya turizm sezonunda araçlar bu yerlere park etmeliler. Özellikle tarihi misyonu ile ayakta duran Eski Avanos’a giriş ve çıkışlar kontrollü ve cazip olmalıdır. Peki otobüsle gelenler ne olacak diye sorulabilir? Dışarıdan otobüsle gelenleri şehir merkezinin belirli noktalarına indirmelidir. Gezi va zaman dolunca tekrar otobüsler-midübüsler yolcularını alabilmelidir.

          Bu otoparklarda Nevşehir,Özkonak,Ürgüp,Kozaklı hatlarında vb. çalışan araçlar İl Trafik ve İlçe Trafik Komisyonlarının tedbirlerine uygun çalışmak durumundadır.

          Dolmuş seferleri de İlçe Trafik Komisyonunun belirlediği hatlarda çalışmalarına ve hizmetlerine devam etmeliler. Hiçbir şekilde Avanos çevresine  sefer yapan araçlar dolmuş müşterilerini (yolcuları) habersiz bindirme ve indirme yapmamalılar. Herkes kendi güzergahında çalışıp,hizmet vermelidir.

          Eski Avanos Merkezi dışında ki yerlerde oto park yapmak mümkündür.

          Yörenin gelişmeye en müsait alanın Avanos olduğu için yeraltı ve yerüstü hizmetleri ona göre getirmeliyiz.

           Halkımız Nevşehir ve Ürgüp’te sabahtan gece saat 11.00-12.00 lere kadar dolmuş seferleri olduğun u,Avanos’ta niçin olmadığını soruyor? Dolmuşçularda; yolcu kapasitesi,kazanç,masraf olayı vb. haklı olan durumlarını belirtiyorlar.

          Avanos’ta Ürgüp Caddesinde Öz-Al Koop.Evlerinin bulunduğu ana dörtlü kavşağa yakın yerde bir market zincirinin şubesi açılmıştır. Hayırlı olsun. Kavşağa yakın olan bu uerde ki markete gidip gelenler büyük bir risk ve tehlike altındadır. İnsanlar karşıya geçmek durumundadır. Ancak kavşak çıkış ve girişlerinde araçların sürat durumun azaltmak için bir takım trafik işaretleri koymak gerekli görülmektedir. Hız yavşlatma bariyerleri çözüm olabilir mi? Bu durumu İlçe Trafik Komisyonumuz ve Belediyemizin dikkate alacağına inanıyor,en kısa zamanda gereğinin yapılmasını bekliyoruz.

          Avanoslu olmak ne güzeldir.

          Avanos’ta yaşamak güzeldir.

          “Evren Kenti Avanos”  olan Avanos’umuz her şeyin en güzeline lasyıktır.

Not; Covid 19 Corona Virüsüne karşı; temizlik,kişisel mesafe,maske yakmaya devam.Önce sağlık.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ