AVANOS’TA HİZMET İÇİN İŞBİRLİĞİ

AVANOS’TA HİZMET İÇİN İŞBİRLİĞİ

zekerriya

HÜR DÜŞÜNCE                                                                             ZEKERİYYA İLLEEZ

Zekeriyya_illeez@hotmail.com                                          Em.Uz.Sosyal Bil.(Tarih)Öğretmeni

AVANOS’TA HİZMET İÇİN İŞBİRLİĞİ

Hitiler,Romalılar,Selçuklular,Osmanlılar ve günümüzde; Kapadokya Turistik Yöresinin el sanatları merkezi,en şirin ilçesi Avanos cazibe merkezi olmaya devam ediypr.

1202’de Müslüman Türk kimliği ile Selçuklu döneminde kurulan Avanos; altı giriş ve çıkış yoluna sahip,gelişmeye en elverişli ilçedir.

Çanakçılıkla uğraşmayanların ve okuyanların büyük kısmı dışarıda kalmıştır. Bir kısmıda son zamanlarını geçirmek için veya vefatı ile Avanos’a intikal etmiştir.

Avanos önceden beride,eğitim ve öğretim düzeyi çevresine göre ileride olan bir ilçedir.

Avanos’un kimliğinde “Yörük,Türkmen,Axşar” Müslüman Türk kimliği vardır.

Avanos aynı zamanda coğrafi konumu ile birlikte;siyasi,ekonomik,sosyal-kültürel doku bakımında  önem arzeder.

Her yere olduğu gibi Avanos’ta da devlet yatırımı,belediye hizmetleri,halkın katılımı,sivil toplum örgütlerinin çalışmaları,etkindir.

Hizmetler zaman ve şartlara göre yapılmıştır. Mesela; Yukarı Mahallede,Dere sokak istikametin  ve diğer sokaklarda çanak yüklü araçlar,sık sık kanalazasyonun çökmesiyle birlikte zor durumda kalınırdı. Hizmetleri istenilen düzeyde olmasada amcam Muharrem İlleez döneminde;Kasapbaşından (şimdiki Asma Köprünün ayaklarının olduğu yerden) Yukarı Mahalleye geniş ve yüksek kemerli kanalizasyon yapıldı. O günün şartlarında öyle idi. Ancak dikkat edersek,şiddetli yağışlarda bile bu kanalizasyon yükü kaldırmaktadır. Allah razı olsun.

Mahalli idareler bulundukları yerler bakımından,ilk sorgulanan kurumlardır. Ancak mahalli idarelerin-belediyelerin kapasite-imkan olarak yapabilecekleri vardır. Birde kendi boyutunu aşan,yürütmenin-hükümetlerin yapacağı işler vardır. İşte bu noktada yaşadığımız yer Avanos,bütün siyasi çıkarların önünde anlayışı içinde işbirliği oluşturabilmesi rehberliğinde hizmetlerin gelişi sağlanacaktır.

Avanos’un gelişmeye en müsait konumda olmasına rağmen handikaplarıda vardır..Mesela; ırmak kıyılarından 200 metre imar konusu, SİT alanları,şuulu alanlar,kuzey cephesine çevre yolu yapılması,Eski Avanos’un Islahı gibi.

Belediye güçleri nispetinde en iyi hizmeti getirmeye çalışmalıdır. Ancak Belediye Başkanı ve ekibi muhalefetle işbirliği kurarak hizmet getirmek birlikteliğinde olabilmeliler. Kapıdan kovulsa pencereden,pencereden kovulsa bacadan girme hesabı gibi Belediye Başkanı ve ekibi fedakarlıkla,üstün gayret ve çalışma sergilemeliler. Siyasi iktidar bizden değil diye kenara çekilirse olmaz! Gayret gösterilmelidir. İlçe bazında muhalefette işbirliği ve destekte bulunulmalıdır.

Bu işbirliğinde kazanç-hizmet  halka-Avanos’a olacaktır.

Avanos,işbirliği ve  çalışmayla hizmet getirmede çevreye olumlu örnek olacaktır.

İşbirliği içinde içinde iş yapmayanlarıda halk takip edip,görecektir. Puanınıda ona göre verecektir.

İşbirliğinden güç doğar.Sorunlar daha kolay çözülür. Hizmet daha kolay ve çok gelir. Kazanan ise Avanos olur. Haydi hayırlısı…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ