Avanos Kızılırmak Gazetesi Haber Portalı

AVANOS’TA ALTIN DERKEN…!

AVANOS’TA ALTIN DERKEN…!

HÜR DÜŞÜNCE                                                                                    ZEKERİYYA İLLEEZ

                                                       AVANOS’TA ALTIN DERKEN…!

           İlk yerleşim yeri Değirmen  Deresi olarak ifade edilen,tarihi Etiler’e (Hititler) kadar uzanan “İAVİNASSAS” adı ile,Roma döneminde de “VENESSA” olarak anılan,ortasından Kızılırmak ile bölünen,dört tarafı dağlarla çevrili olan, 1202 de Anadolu Seçluklu döneminde Müslüman Türk kimliği ile kurulan,tarihi-turistik değerleriyle,el sanatları merkezi,en şirin ilçesi,Kapadokya Yöresi’nin en eski yerleşim yerlerinden Avanos,dün olduğu gibi bugün de ve yarın da gündemde olmaya devam edecektir.

          Avanos 6(altı) giriş ve  6(altı) çıkış yolu-kapısı ile Kapadokya Turistik Yöresinin en önemli konuma sahip yerdir.

          Avanos Batı’da Karadağ,Doğu’da Damönü, Güney’de Akdağ,Kuzey’de Ziyaret(Ziraat) dağı vardır.

          Kapadokya  Tarihi ve Turistik Yöresi ve Avanos,ülkemizin ve dünyanın en önemli tarih,kültür,tabi güzellik ve dinlenme merkezlerinden biridir.

          Avanos,öteden beri çiftçilik, bağ-bahçecilik, hayvancılık ile birlikte,çanakçıklık ve halıcılık gibi önemli uğraşlara sahiptir.

          Avanos’un Kuzeydoğu tarafında (Ziyaret Dağı’nın) Deve Bağırttıran mevkiinde Altın madeni bulunduğu vesilesiyle  “Koza” adlı şirket çalışma yapmıştır. 15 Temmuz Muamması ardından “Koza” şirketine devlet el koymuş,kayyum atamıştır.

          Avanos’un Kuzey’inde bulunan Ziyaret dağında altın arama,çıkartma,işleme vb. bir takım çalışmaların yapılacağı dedikoduları mevcuttur. Bu dedikoduların getirdiği hengamede,bu dedikoduların kaynağı doğru bilgi midir?

          Altın arama,çıkarma,işleme,işletme çalışma ve tesislerini yapacak firma-şirket var mıdır? Var ise bunlar yerli mi,yabancı mı?

         Bu firma ve şirketler ilgili bakanlıklara(Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı vb.) başvuruda bulunmuş,izin almışlar mı? ÇED Raporu var mı?

          Şayet bu firma ve şirketler bakanlık izni akabinde hangi belediyeden (Avanos-Özkonak) ruhsat talep edeceklerdir?  Bunlar talepte bulundular mı?Kapadokya Yöresi’nin balkonu durumunda olan,tarihi ve kültürel değerleriyle de dünya ölçeğinde de önemli bir yer olan Avanos,Özkonak,Göynük,Gülşehir’e  ne fayda ne zarar görecektir?

          Şu anda resmi bir çalışma var mıdır? Bütün bu soruların cevaplandırılması gerekir. Bu soruların cevabında gerçekten bir çalışma var ise; Avanos ve çevresi başta olmak üzere bütün Kapadokya Tarihi ve Turistik Yöresi konumunu ve tavrını belirlemelidir.

          Avanos-Özkonak ve çevresi bütün özellikleri ve güzellikleriyle cazibe merkezi olmaya devam etmelidir.

          Avanos ve çevresi tarihi ve turistik özellikleriyle birlikte,eğitim ve kültür seviyesi yüksek,misafirperver bir yapıya sahiptir.

          Avanos Kapadokya Turistik Yöresinin kalbidir. Avanos-Özkonak ve çevresine sahip çıkmak bütün bir yöreye sahip çıkmaktır.

          Altın madeni arama işi resmi olarak çalışma halinde ise; bu yöreye en büyük kötülük olacaktır.

          Avanos’ta çalışma yapılacaksa; Değirmen Deresi,Maltepesi,Damönü’nde arkeolojik çalışmalar yapılmalıdır. Hatta Avanos’ta arkeolojik çalışmalarla tüneller ortaya çıkarılmalıdır.

          Ülkemizde Kaz Dağlarında ki bir Kanada Şirketi tarafından altın arama durumu; ülkemiz açısından getirisi,faydası-zararı ortadadır.

          Altın arama ve işleme siyanürle olduğu için,bu tür çalışmalar bir takım firmaları ve şirketleri zengin edebilir. O zaman insan ve çevre sağlığı ne olacaktır?

          Şayet böyle bir çalışma var iser;Kaymakamlık,Belediye,Çevre Sağlık,Üniversiteler,Koruma Kurulu,Siyasi Partiler,Sivil Toplum Örgütleri, İl Genel Meclisi Üyeleri ve halk gerekli tavrı göstermeliler.

          Hukuk güçlüler için değil,hak ve adalet için gereklidir. Her şey Anayasa,kanumlar,tüzükler,yönetmelikler çerçevesinde halkın ve ülkenin faydasına, sağlık,huzur ve mutluluğu içindir.

          Ön yargılı olmayalım ama tedbirli ve temkinli olmalıyız. Bu ülke bizim,taşı-toprağı,bitkisi ve hayvanı bizimdir. Avanos,Özkonak ve çevresi ülkemizin bir parçasıdır. Evren Kenti Avanos olma yolunda ki ilçemiz ve çevresi;her şeyin en güzeline layıktır. VE AVANOS,ÖZKONAK VE ÇEVRESİ  SAHİPSİZ DEĞİLDİR.

          Yavrularımıza sağlıklı,huzurlu ve mutlu bir çevre bırakmak için: Avanos,Özkonak,Göynük,Gülşehir başta olmak üzere bütün Kapadokya Tarihi ve Turistik mekan tek vücut olacaktır,olmalıdır.

Not; Covid 19 Koronovirüs etkisini hala devam ettirmektedir. Temizlik,kişisel mesafe,maske takmaya özen gösterelim. Kurallara uyalım.Uymayanları uyaralım. Önce sağlık!

.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ