AVANOS TRAFİĞİNİN RAHATLAMASI

AVANOS TRAFİĞİNİN RAHATLAMASI

zekerriya

HÜR DÜŞÜNCE                                                                             ZEKERİYYA İLLEEZ

illeezzekeriyya@gmail.com                                          Em.Uz.Sosyal Bil.(Tarih)Öğretmeni

                                      AVANOS TRAFİĞİNİN RAHATLAMASI

          Trafik deyince aklımıza;Trafik Polisi,trafik kazaları,araçlar,motorlu-motorsuz taşıtlar,,insanlar,yollar,yayalar,hayvanlar, yollar (kara,hava,deniz,demiryolları) ve kurallar-işaretler gelir.

          Sohbetlerde İstanbul’un trafiği karışık,Ankara’nın trafiği dahay iyi-rahat denir.

          İnsanların,hayvanların,motorlu ve motorsuz taşıtların başta karayolları olmak üzere yollar üzerinde ki belirli kurallar içindeki hal ve hareketlerine trafik denir.

          Allah’ın vermiş olduğu akıl ve düşünceyle,insan her şeyi yapmaktadır. Allah tarafından her şey insanın hizmetine sunulmuştur. Öğrenmek ve öğrendiğini yaşamak durumundadır. Bu da eğitimdir.

          Eğitimsiz toplumların sorunları çok,çözümü zor olur.

          Kapadokya Turisitk Yöresinin en şirin ilçesi Avanos’ta bayramlar ve turizm sezonunun devam ettiği süreçte,trafik yoğunluğu ve sorunu yaşanmaktadır.

           Avanos ulaşım ve trafik açısından altı giriş ve altı çıkış kapısı ile yörenin transit ulaşım merkezi durumundadır.

         Kapadokya Turistik yöresinin en büyük terminali ve tren istasyonu Avanos’a yapılmalıdır. Bu Avanos’un coğrafi konumunun ne kadar önemli olduğunu gösterir.

          Avanos’taki ulaşım ve trafik konusuna yerel ve genel anlamda bakarak,30-50 yıl sonrasını düşünürek proje konuları üretmemiz gerekir. En az 30-50 yıl sonrası Avanos’u düşünerek projeler geliştirmeliyiz.

          Avanos’un ulaşım-trafik konusunda ilk sırada otopark sorunu,yol güzergahının kullanılması durumu vb. devam eder.

          Bunlara  ilaveten düğün konvoyu ve (uyuşturucu-alkol almış kişilerin) (motorsiklet ve diğer araçlar) gürültü kirliliği ve trafik karmaşasına sebep olmaktadır. Şahit olduğum bir olayı aktarayım. Bir bayan (kızım) akşam beni almak için dörtlü lambaları yakıp,yolun sağında durmuştur. Bende hemen binmek için harekete geçtim. Hatta birkaç araç solundan rahatça geçti. O arada bir erkek sürücü aracıyla durdu,kızgın ve hakaret eder nitelikte sözlerle tavır sergilemekte,esasta trafiği engellemektedir. Bende karşındaki bayan,kurallara uygun durmuş,hadi geç-git diye ikaz ettim. Bu sözüm üzerine hemen ileride aracı durdurdu. Dörtlü lambaları yakmadan ve tehdit ifade eden sözlerle üzerimize gelmiştir. Duruma yakın çevrede olanlar müdahale ettiler. Sonra bana dönüp alkollü imiş,ne dediğini bilmiyor,dediler. Durumu emniyete haber verelim deyince aracına binip gitti.

           Burada esas olan alkollü araç kullanıyor,kendi kusurunu görmüyor,başkasında kusur arayarak,trafik dersi vermeye kalkıyor! Onun için trafikte insan ilk sıradadır,önemlidr.

          Önceki makalelerimde  Avanos’un ana giriş yerlerine otopark yapılması ve özelliklede Eski Avanos’a araç girişi yerine insan girişi sağlanmalıdır diye belirtmiştik. Bu uzun vadeli çözümdür.

          Bir sohbetimizde saygıdeğer öğretmen arkadaşım;” hocam  trafik akışının rahatlaması için  alternatif bir önerim var,der.” Şöyle ki; “güneyden-ötegeçeden gelen araçlar,tarihi taş köprüden tek yönlü geçiş,çevre yolundan çıkış olsun. Sanayi tarafından gidecek araçlarda hemen yakınındaki taş köprüden geçsin “der Bu durumları İlçe Trafik Komisyonuna sunuyoruz. Gerekli değerlendirmeyi yapacaklarına inanıyoruz.

          Avanos her şeyin en güzeline layıktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ