AVANOS KIZILIRMAK MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİNDE ÇIRAKLIK / USTALIK PROGRAMI BAŞLIYOR

AVANOS KIZILIRMAK MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİNDE  ÇIRAKLIK / USTALIK PROGRAMI BAŞLIYOR

Avanos Kızılırmak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde Mesleki Eğitim Merkezi programı başlamıştır.
Çıraklık eğitiminin örgün ve zorunlu eğitim kapsamına alınması ile ekonomimizin temel yapı taşı olan işletmelerin çırak ihtiyacının karşılanması ve çırak öğrencilerimizin ahilik kültüründen gelen usta çırak ilişkisiyle meslekleri işbaşında öğrenmeleri sağlanacaktır.

Mesleki eğitim merkezlerinde okuyan öğrencilere 11. sınıfın sonunda Kalfalık Belgesi, 12. sınıfın sonunda ise Ustalık Belgesi verilecektir.

Yapılan yeni düzenleme ile 2019-2020 eğitim-öğretim yılı itibarı ile mesleki eğitim merkezi öğrencileri lise diploması alabilecektir. Mesleki eğitim merkezlerindeki öğrenciler diploma alabilmek için fark derslerini ya açık öğretim kurumları yoluyla ya da mesleki eğitim merkezlerinde yüz yüze eğitim yoluyla tamamlayabilme imkânına sahip olabilecektir.

En az ortaokul mezunu olup zorunlu eğitim çağında olanlar ve ondokuz yaşından gün almış olanlardan da yaşlarına ve eğitim seviyelerine uygun olarak düzenlenecek mesleki eğitim programlarına göre çıraklık eğitimine alınabilir.

Mesleki eğitim merkezine kayıt olacaklar için 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunun 10 uncu maddesi kapsamında çırak olabilmek için aşağıdaki şartlar aranır.

a) En az ortaokul veya imam-hatip ortaokulu mezunu olmak.

b) Bünyesi ve sağlık durumu gireceği mesleğin gerektirdiği işleri yapmaya uygun olmak, şartları aranmakta olup bununla birlikte 3308 sayılı Kanun kapsamında bulunan 27 Alan ve 142 dalda eğitim verilebilecek standartlara uygun atölye veya işyeri ile usta öğretici belgesine sahip eğitici olması gerekmektedir.

Bu şartlarla birlikte Mesleki Eğitim Merkezi Programı (MEMP) uygulayan mesleki ve teknik ortaöğretim okullarına müracaat edip sözleşme imzalayanlar çırak öğrenci olabilmektedirler.

Usta öğreticilik belgesi olmayan ustaların çırak kayıtları için Usta öğreticilik kursuna katılmaları zorunludur.03 Eylül 2020 tarihinden itibaren Kızılırmak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde Mesleki Eğitim Merkezi programı başlamıştır. Bu kapsamda Nevşehir Mesleki Eğitim Merkezindeki ilçemiz kalfalık-ustalık öğrencileri nakillerini aldırıp Avanos Kızılırmak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde eğitimlerine devam edebilecektir.

Çırak öğrencilere aylık 631 liradan az ücret verilemeyecek olup ücretlere devlet de katkı sağlıyor. Devlet katkısı tutarı 2020’de 20’den az personel çalıştıran işletmeler için 420,70 lira, 20 ve üzerinde personel çalıştıran işletmeler için 210,40 lira olarak uygulanmaktadır.

MESLEKi EĞİTİM MERKEZLERİ

Mesleki Eğitim Merkezleri’nin Avantajlarını Biliyor Musunuz?

Alanında İşe Yerleşme %88 11. Sınıfta Kalfalık Belgesi 12. Sınıfta Ustalık Belgesi

Meslek Lisesi Diploması Okulda 1 Gün, İşletmede 5 Gün Eğitim İş Kazalarına Karşı Sigorta

9. Sınıftan İtibaren Maaş ve

Sigorta İş Garantisi 27 Alan Ve 142 Dalda Meslekî Eğitim

İşyeri açarken KOSGEP’ten 50.000.- TL hibe ve 100.000.- TL faizsiz kredi desteği

İrtibat için :0 384 511 46 40 Avanos Kızılırmak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi MESLEKİ EĞİTİM MERKEZİ PROGRAMI

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ