AVANOS İÇİN İŞBİRLİĞİ

AVANOS İÇİN İŞBİRLİĞİ

zekerriya

HÜR DÜŞÜNCE                                                                        ZEKERİYYA İLLEEZ

                                                    AVANOS İÇİN İŞBİRLİĞİ

          Anadolu medeniyetlerinin yatağı,Türk-İslam kültürünün mekanı, eğitim düzeyi yüksek el sanatları (çanak-halı) merkezi,peri bacaları-tabi güzellikleri, eşeledikçe tarih ve kültür fışkıran,Kapadokya Turistik Yöresinin en önemli merkezi Avanos. Evren Kenti Avanos olma yolunda devam ediyor..

          1202’den beri Türk-İslam kültürünün merkezi olan Avanos ,tarihi akışı içinde bir çok siyasi,idari,kültürel  ve ekonomik gelişmelere matuf olmuştur.

          Avanos etnik anlamda Yörük,Türkmen,Avşar olan Türk topluluklarının mekanıdır.

           Önceden beri tarih,kültür ve tabi güzellikler içinde olan Avanos,Kapadokya Turistik Yöresinin gülen aydınlık yüzüdür.

          Avanos, jeolojik ve stratejik bakımından önemli bir coğrafi konuma sahiptir.

          Sahip olduğu değerler manzumesiyle birlikte,ulaşım bakımdan altı giriş ve altı çıkışı vardır.

          Avanos’un tarihi ve kültürü araştırıldıkça,Kapadokya’nın turistik zenginliği daha iyi anlaşılır.

          Avanos geliştikçe,yöremiz ve bölgemiz gelişir..Her toplum ve yaşadığı mekan gelişim ve değişim süreci yaşar. Avanos bu süreçte yaşayan bir yerdir.

           Avanos’u iyi tanıyıp,sahip olduğu maddi ve manevi değerleri iyi bilirken; en az 30-50 yıl sonrası Avanos’u hayallemek,hayallerimizi tasarı,plan,proje haline getirmek durumundayız.

          Dün ve bu güne bakıp,yarını düşünüp,daha isabetli tercih ve kararlarla başlayabiliriz.

          Teşekkür etmek,şükretmek,Allah razı olsun demek güzel güzel hasletlerdir..Bu hasletler bizim olgunluğumuz ifade etmeli ama medeniyet yarışında ileri gitmek için iddialı olmak zorundayız.

          Avanos’umuzun dikkat çeken özelliklerinden birisi 10 dakika konuşuruz,birlik içinde oluruz.11. dakikadan sonra farklı fikirler ve düşünceler ortaya çıkar.. Bilinçsiz tavırlar farklı fikir ve düşünceleri ayrılık gibi veya kavga sebebi görmemelidir.

           Eleştirmek veya eleştirilmek güzeldir. Tabi bununla birlikte çözüm üretmek ve ders çıkarmakta önemlidir. Bunun için farklı fikir ve düşünceleri somutlaşacak plan ve proje haline gelecektir. Bunun temelinde yatan esas;hür düşünce,hür fikir,hür iradedir.

           Avanos’umuz gelişmeye en müsait bir ilçe olmasıyla birlikte,bu gelişmeyi sağlayacak plan,proje,çözüm önerileriyle farklı gurupların bir araya gelebilme  olgunluğu ve birlikteliği önemlidir.

          Avanos’ta resmi ve sivil kurumlar,Avanos için bir araya gelmeyi başarabilmeliler.

          Avanos’ta iktidar,muhalefet olan bütün siyasi partiler kendi mutad çalışmaları ile birlikte,Avanos için ortaya koydukları plan ve projeleri eleştiri ve çözüm önerileriyle birlikte,2 veya 3 ayda bir toplantı yaparak;fikir teatisi, uygulama için destek iradelerini gösterebilmeliler.

          Yerel anlamda önce Belediye Başkanlığı yapmış,halen hayatta olanların tecrübe ve birikimlerinden faydalanmak için istişare oluştumalı ve toplantılara davet edip; akıl,fikir,düşünce,plan,proje,tecrübe ve eleştiri ile birliktelik oluşturulmalıdır. İşbirliği yapılmalıdır.

          Avanos için işbirliği ve birliktelik içinde çalışmakla Avanos kazanır. Herkes kazanır. Hiç kimse kaybetmez.

          Avanos her şeyin en güzeline layıktır.

Not;Korona Virüsü etkisi altında Kurban Bayramımızı kutlayacağız. Yine temizlik,sosyal mesafe ve maske takma kurallarına uymaya devam edeceğiz. Önce sağlık.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ