2020’DE CUMHURİYETİMİZ

2020’DE CUMHURİYETİMİZ

HÜR DÜŞÜNCE                                                                       ZEKERİYYA İLLEEZ

                                                      2020’DE CUMHURİYETİMİZ

          Türk Milleti dünyada en çok devlet kuran,dünya coğrafyasında her yere giden etkileyen ve etkilenen olarak tarihteki şerefli yerini almıştır.

          Tarihte Türk Milletini çıkarırsanız,neredeyse araştıracak alanı bulmak zorlaşır.

          Türk Milletinin varlığı ve gücü,insanlığın rahat yaşamasının teminatıdır. Demokrat olarak doğan yegane millet Türk Milletinin karakterinin en önemli özelliği hürriyet ve istiklaldir. Çünkü; Türk Milleti hürriyetsiz ve istiklalsiz yaşayamaz.

          Dünya coğrafyasında emperyal güçler,kendi amaçlarına ulaşmada en önemli engel Türk Milletini görmüşlerdir. Savaşmalar,ekonomik baskı ve uygulamalarla her yolu denemişler ama boyun eğdirememişlerdir..

          Türk Milletinin Alp’lik anlayışı,İslamiyetin kabulü ile Cihad anlayışı  bütünleşmiş,hürriyet ve istiklal karakteri çelikleşmiştir.

          Dünyada ki Müslüman topluluklar,emperyal dünyanın gücüne boyun eğmişlerdir. Suudi Arabistan,Filistin,İran gibi ülkeler açıkça siyasetleriyle bunları ortaya koymuşlardır.

          Tarihte emperyaller;mezhep çatışmaları,kardeş kavgalarıyada İslam ülkeleri arasında ihtilaflar üreterek;kurdurdukları,besledikleri,yönlendirip kışkırttıkları cemaatler vasıtasıyla birbirini kırdırmışlardır.

          Emperyal güçlerin beyni İsrail çevresinde Mısır ve Suudi Arabistan yer alarak güya İran’a karşı blok oluşturmuşlardır. Fırsat bulsalar TC Devletimizi de bu bloka zorlayıp katmak isteyeceklerdir.

          12 Ekim 2020 Pazartesi günü dünyaya baktığımız zaman; Türkiye’ye karşı Suudi Arabistan Türk mallarına boykot kararı ile birlikte Yunanistan’a  destek olarak 12 adet F-16 Savaş Uçağı ve mühimmatı göndermiştir. Filistin Türkiye’ye karşı Rumlar ve Yunanlıların yanında yer almışlardır.

          İran,Azerbayca-Ermenistan ihtilafında Ermanistan’ın yanında yer almıştır. Türk dünyasının birlikteliğinden Rusya ile birlikte rahatsızlık duymaktadır.

          Osmanlı devletinin 1.Dünya savaş’ından sonra Mondros Ateşkes (30 Ekim 1918),ardından Sevr (10 Ağustos 1920) anlaşmalaıyla paralanması,Anadolu’nun parçalanması ile Türklerin Anadolu’dan defini amaçlıyordu. Osmanlı devletinde 25 devlet çıkmış,amaçladıkları Ermenistan ve Kürdistan çıkmamıştır. Türkiye,Türkiye Cumhuriyeti devleti dışında kurulan devletler hepsi icazetle kurulmuştur. Yani yedi düvelin izni ile kurulmuştur.

          Mustafa Kemal liderliğinde,Milli Mücadele hareketi ile 24 Temmuz 1923’te Lozan Antlaşması yapılmış,dünya devletleri yeni kurulan yeni Türk devletini tanımıştır. 29 Ekim 1923 te Cumhuriyet ilan edilmiş,devletin şekli belirlenmiştir. Cumhuriyet halka dayalı devlet şeklidir.

          Yazımıza birkaç soru ile devam edelim. Soru;1. Birinci Dünya savaşı akabinde diğer devletler icazetle kurulurken veya tanınırken,Mustafa Kemal liderliğinde Türk Milleti niçin Milli Mücadeleye girmiştir?

          Soru;2. Milli Mücadele hareketine içeride ve dışarıda kimler karşı idi?  Niçin?

          Soru;3. Milli Mücadele hareketinin başarıya ulaşması,Mudanya (11 Ekim 1922) ardından 24 Temmuz 1923’te Lozan Anlaşmasının yapılması kimlerin amaçlarını engellemiştir?

          Soru;4. Milli Mücadele ardından kurulan TC Devletinin temelleri,esasları,nitelikleri kimleri rahatsız etmiştir?

          Soru;5. 12 Ekim 2020 Pazartesi itibarı ile TC Devleti Anayasasında da ifade edilen 1.2.3. maddelerine kimler karşıdır? Niçin?

          Yukarıda belirttiğimiz beş soruya kısa kısa cevap vermeye çalışalım.

          Cevap;1.Öbürkü kurulan devletler manda-himaye,sömürge niteliğinde devletlerdir. Hala öyledir. Türk Milleti tarihte hürriyet ve istiklale timsal olmuş bir millettir. “Ya İstikla Ya Ölüm” parolasıyla hürriyet içinde yaşamak,istiklali tam bir devlet kurmak için.

          Cevap;2. Milli Mücadeleye içeride Damat Ferit ve hempalarına,Damat Ferit güdümünde olan Vahdettin…İngiliz Muhipler,Kürt Teali,Teali İslam,Mavri Mira,Rum Pontus,Ermeni Taşnak-Hınçak,İsarilit-i Alyans gibi zararlı cemiyetlerin emperyalizmin ülke içinde ki uzantılarına…! Ülke dışında yedi düvel…Anadolu’dan Türkleri atmak.Böylece İslamiyeti yaşayan ve koruyanları Anadolu’dan atılınca,İslamiyet Anadoluda kalmayacaktı. Anadolu’dan Türkler atılınca Anadoluda bölüştükleri yerlerde;halk manda ve himaye ardından sömürge ahline gelecekti.

          Cevap;3. Milli Mücadelenin başarıya ulaşması içerideki emperyalistin ve uşaklarının işine gelmemiştir. Misak-ı Milli tam geçekleşmese de Lozan Antlaşmasıyla Sevr hükümleri hükümsüz kalmıştır. Yapmış oldukları 50-100-150 yıllık planları alt üst olmuştur. Emperyalistlerin Anadoluyu  Hıristiyan ülke yapma,Türkleri Anadolu’dan atma,kalan güya Müslüman halkı manda ve himaye içinde yönetme ve sömürge yapma amaçlarını engellemiştir.

          Burada şunu belritelimki 814 578 bin kilo metre kare yüzölçüme-alana sahip Türkiye rastgele bir ülke değildir. Dünyanın kilidi,kapısı,anahtarıdır. Jeopolitik ve stratejik bakımdan en önemli ülkedir. Buranın Türklerin,Müslüman Türklerin elinde olması”Tek Merkezli Yeni Dünya Düzeni-BOP bunun bir parçası” için en öenmli handikaptır.

          Türk Milleti esarete karşı hürriyeti,köleliğe karşı istiklali karakter yapmış bir millettir.

          Cevap;4. Hakimiyetin kişi ve gurupta (totaliter) değil,hakimiyetin kayıtsız şartsız millette olması,eşitlik ve hürriyet içinde yaşama azim-irade temel ve esaslarında yaşamak istemeyen emperyalistlerin uşaklarını ve emperyalistleri rahatsız etmiştir. Efendi değil uşak ve köle olan ama kendi halkı üzerinde tasallut kuran ağalar,halka tepeden bakan ve onursuzca  saltanat sürmeye çalışan gaflet,dalalet erbabını rahatsız etmiştir.

          Cevap;5. Anayasamızın 1. Türkiye Devletinin şekli Cumhuriyettir. 2. TC Devleti,Toplumun huzuru,milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde insan haklarına saygılı,Atatürk Milliyetçiliğine bağlı demokratik,laik,sosyal bir hukuk devletidir.3. Türkiye Devleti ülkesiyle milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçe’dir. Bayrağı kanunda belirtilen beyaz ay yıldızlı al bayraktır. Milli Marşı İsitklal Marş’ıdır. Başkenti Ankara’dır.

          TC Devletimizin temeli ve tavanını teşkil eden,değiştirilmesi bile teklif edilemeyen bu maddeleri değiştirmek isteyenler; ülkemizi,devletimizi,milletimizi bölmek,parçalamak ve yerine kendi amaçladıkları devleti kurmak isteyen iç ve dış güç unsurlarıdır. Mesela; demokratik,laik,sosyal bir hukuk devletinin temeli,esası yerine şeriata (Fundemantalist-Teokratik) veya Faşizm,Komünizm sistemine dayalı devlet kurmak isteyenlerdir.

          Ülkemiz ve kurmuş olduğumuz TC Devletimiz sokakta bulunmamış,icazetle de kurulmamıştır.

          Mussolini,Adolf Hitler,Lenin-Stalin gibi totaliter şefler’ ben gidersem ülke devlet yıkılır diyerek,halkı dehşet ve korku içinde yönetenlerin aksine “ Benim naçiz vücdum bir gün toprak olacaktır.Ama TC Devleti ilelebet payidar kalacaktır.” Diyen,Türk Milletini mensubu olmaktan  onur duyan,bir çok ülkede ders kitaplarında okutulan,heykellerini yaparak kendine saygı duyulan Gazi  Mareşal Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde ki kadrolasrı,Türk Milletinin vefakar,cefakar,kahraman evlatlarının kazanmış olduğu Milli Mücadele,yaptıkları Lozan Antlaşması,kurmuş oldukları Cumhuriyetimize  minnet ve şükran duygularıyla sahip çıkalım.

          Şunu asla unutmayalım ki; ğlkemize,TC Devletimize,Atatürk’ü maske yapıp kullananlar-Jakobenler,dini yaşamayıp kullanan dinciler-takiyyeciler  en büyük zararı vermişlerdir.

          TC Devleti ahlak ve fazilete müstenir devlettir. Cumhuriyetimizin 97. Yılı kutlu olsun.

Not:Corona Virüse karşı temizlik,kişisel mesafe,maske takmaya özen gösteriyoruz.Önce sağlık.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ