19 Ekim Muhtarlar Günü Avanos’ta Törenle Kutlandı.

19 Ekim Muhtarlar Günü Avanos’ta Törenle Kutlandı.

muhtar

19 Ekim Muhtarlar günü Cumhuriyet Meydanı hükümet konağı önünde  Atatürk Anıtına  saat 10:00’da çelenk sunma töreni gerçekleştirildi.

Avanos mahalle muhtarları adına Karaseki Mahallesi Muhtarı Erdal HASANOĞLU  ile Köy Muhtarları adına Çavuşin Köy Muhtarı Halil ÇOPUR Atatürk Anıtına çelenk sundu.

Avanos Yukarı  Mahalle Muhtarı Osman YETİŞEN ve Topaklı Köy Muhtarı Kamelya ATIL Muhtarlar günü dolayısıyla birer konuşma yaptı. Yukarı Mahalle Muhtarı Osman YETİŞEN Yaptığı Konuşmada;

“Sayın Kaymakamım, Sayın Belediye Başkanım, Sayın Daire Amirlerim, Sayın Misafirler ve Muhtar Meslektaşlarım.

BUGÜN BURAYA 19 EKİM MUHTARLAR GÜNÜ DOLAYISI İLE MUHTARLAR GÜNÜNÜN ÜÇÜNCÜSÜNÜ KUTLAMAK ÜZERE TOPLANMIŞ BULUNMAKTAYIZ

ÖNCELİKLE HEPİNİZİN MUHTARLAR GÜNÜNÜ KUTLUYOR BU VESİLE İLE 19 EKİM TARİHİNİN MUHTARLAR GÜNÜ OLARAK KUTLANMASINI ÖNEREN VE HAYATA GEÇİREN TÜM DEVLET BÜYÜKLERİMİZE TEŞEKKÜR EDİYORUM.

MUHTARLIK MAKAMININ TARİHÇESİ HAKKINDA DA KISA BİR BİLGİ VERMEK İSTİYORUM. MUHTARLIK TEŞKİLATI İLK OLARAK2. MAHMUT DÖNEMİNDE 1829 YILINDA İSTANBUL MAHALLELERİNDE TESİS EDİLMİŞ 1834 YILINDAN SONRA İSE ÜLKENİN TAMAMINDA KURULMASI İÇİN FERMANLAR YAYIMLANMIŞTIR. CUMHURİYETİMİZİN İLANI İLE BİRLİKTE KÖY MUHTARLARINA 18 MART 1924 TARİHLİ 442 SAYILI KÖY KANUNU İLE MAHALLE MUHTARLARINA İSE 15 NİSAN 1944 TARİHLİ VE 454 SAYILI KANUNLA GÖREVLER VERİLMİŞTİR VE MUHTARLAR TARAFINDAN YÜRÜTÜLMESİ ZORUNLU GÖREVLERDE EKLENMİŞTİR.

BU SEBEP LE MUHTARLIK OSMANLIDAN CUMHURİYET DÖNEMİNE AKTARILAN ENDER KURUMLARDAN BİRİ OLMUŞTUR MUHTAR MAHALLE VEYA KÖYLERDE YÖNETİMİN BAŞINDA OLAN KİŞİDİR KELİME ANLAMI İSE SEÇİLMİŞ KİŞİ DEMEKTİR. BU MAKAM VE HEYETİ SEÇİM İLE BAŞA GELEN ONURLU GURURLU SORUMLULKUK SAHİBİ YÖNETİM ANLAYIŞINA VE YÖNETME YETERLİLİĞİNE SAHİP OLMAYI GEREKTİREN BİR FAALİYETİN İCRASININ BAŞINDADIR. MUHTARTARLIK MAKAMI MAHALLE VEYA KÖYLERDE GENEL YÖNETİMİN TEMSİLCİSİ SIFATI İLE GÖREV YAPARKEN MAHALLE VEYA KÖY SAKİNLERİNİN İHTİYAÇLARINI BELİRLEMEK VATANDAŞLARIN YAŞAM KALİTESİNİ YÜKSELTMEK VATANDAŞIN DERTLERİNE SEVİNÇLERİNE VE MUTLULUKLARINA ORTAK OLAN BEKLENTİLERİNİ VE İHTİYAÇLARINI DEVLETİMİZE İLETME NOKTASINDA ETKİN ROL OYNAYAN DEVLETLE MİLLETİN BÜTÜNLEŞMESİNİN TEMEL HARCINI OLUŞTURAN KURUMDUR .

MUHTARLIK MÜESSESİ KÜLTÜRÜMÜZÜN VE TOPLUMSAL HAYATIMIZIN EN ÖNEMLİ YAPI TAŞLARINDAN OLUP YEREL DEMOKRASİNİN EN ESKİ ÖRNEĞİNİ TEMSİL EDERKEN VATANDAŞIN KAMU KURUM VE KURULUŞLARI İLE ARASINDAKİ İŞLERİ YÜRÜTÜRKEN İSTEK VE SIKINTILARINI İLK ELDEN ÜST MAKAMLARA BİLDİREN KİŞİLERDİR. MUHTARLAR ZOR ŞARTLAR VE KISITLI İMKÂNLARLA YÜRÜTTÜKLERİ FEDEKARCA HİZMETLERİNİN KARŞILIĞINI MANEVİ HAZ OLARAK ALSALARDA SON DÖNEMDE YAPILAN MADDİ VE MANEVİ İYİLEŞTİRMELERİN ARTARAK DEVAM ETMESİ DEVLETİMİZİN BİZLERE VERDİĞİ ÖNEMİN BİR GÖSTERGESİDİR BİZLERİN DE VATANDAŞIMIZIN DEVLETİMİZE İHTİYAÇ DUYDUĞUNDA ÇALACAKLARI İLK KAPININ MUHTARLIKLAR OLDUĞU BİLİNCİ AKLIMIZDA VE GÖNLÜMÜZDE ÇOK ÖNEMLİ BİR YER TUTMAKTADIR.

19 EKİM MUHTARLAR GÜNÜ SEBEBİ İLE MAHALLE VE KÖY MUHTARLARI ADINA BAŞTA SAYIN KAYMAKAMIMIZA VE DAİRE AMİRLERİMİZE SAYIN BELEDİYE BAŞKANIMIZA VE PERSONELİNE ŞAHSIM VE MUHTAR MESLEKTAŞLARIMIN MAHALLEMİZ VE KÖYÜMÜZÜN EKSİKLİKLERİ HAKKINDA GEREK YAZILI GEREKSE SÖZLÜ MÜRACATLARIMIZI EN HIZLI ŞEKİLDE DEĞERLENDİRİP YARDIMCI OLDUKLARI İÇİN TEŞEKKÜR EDİYORUM.

BU VESİLE İLE ARAMIZDA OLMAYAN BU MÜESSESEYE HİZMET ETMİŞ EBEDİYETE GÖÇ EDEN MUHTARLARIMIZIDA RAHMETLE MİNNETLE ANIYORUM. SÖZLERİMİ ULU ÖNDER GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRKÜN MUHTARLIKLA İLGİLİ SÖYLEDİĞİ SÖZLE BİTİRİYORUM. MUHTAR DEMOKRASİNİN TEMELTAŞIDIR

SAYGILARIMLA

Proğram  Avanos Öğretmenevinde Avanos Kaymakamı  Murat Çağrı ERDİNÇ, Avanos Belediyesi Yazı İşleri Müdürü Kadir HAKLI, İlçe Garnizon

komutanı J. Teğmen Kadri KEKLİK,  Yazı İşler Müdürü Nihal OSAN, İlçe Malmüdürü Erdoğan BAŞKAN,  İlçe Nüfus Müdürü İbrahim ERTÜRK, Avanos SGK Müdürü Osman ÇOBAN, Avanos Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Burcu PEKSARI  ile birlikte ilçe protokolü ve mahalle muhtarlarımız bir araya geldi.  Kutlamalar Nevşehir ve ilçelerindeki bütün mahalle muhtarlarının katılımı ile Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Tafana Restaurant’taki öğle yemeği ile davam etti.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ