Nevşehir'de uyuşturucu ticaretinden 1 tutuklama

Nevşehir'de uyuşturucu ticaretinden 1 tutuklama

Nevşehir'de polisin uyuşturucu operasyonlarında gözaltına alınan 2 kişiden biri tutuklandı. Ayrıca aracında eski yazı ile yazılmış kitap ele geçirilen bir kişi hakkında da 2863 Kültür ve Tabiat Varlıkları Kanununa muhalefet…

Devamı...>>

NESOB'TAN HALKA ÇAĞRI ALIŞVERİŞİNİ YEREL ESNAFTAN ...

NESOB'TAN HALKA ÇAĞRI ALIŞVERİŞİNİ YEREL ESNAFTAN ...

Nevşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birlik Başkanlığı   Yaptığı çalışma ile Kamuoyunu Yerel Esnaftan Alış veriş Yapmaya Davet etti.

Devamı...>>

Avanos’ta Elektrik Panoları Çiçek Açıyor

Avanos’ta Elektrik Panoları Çiçek Açıyor

Avanos  Belediyesi ilçe merkezinde bulunan elektrik panolarına çiçek ve doğa temalı giydirmeler yapıyor.

Devamı...>>

KAYMAKAM ELDİVAN MAHMAT KÖYÜN'DE İNCELEMELERDE  BU...

KAYMAKAM ELDİVAN MAHMAT KÖYÜN'DE İNCELEMELERDE BU...

Avanos Kaymakamı Mustafa ELDİVAN ve Özel İdare Müdürü Ali Osman ŞAHİN ile birlikte ilçemize bağlı Mahmat Köyüne giderek vatandaşlar ile buluştu.

Devamı...>>

Avanos Kaymakamı Mustafa ELDİVAN Cumhurbaşkanı Kül...

Avanos Kaymakamı Mustafa ELDİVAN Cumhurbaşkanı Kül...

Avanos Kaymakamı Mustafa ELDİVAN, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde düzenlenen Kaymakamlar toplantısına katıldı. 

Devamı...>>

Avanos Hastane Önünde Kavşak Düzenlemesi Yapılıyor...

Avanos Hastane Önünde Kavşak Düzenlemesi Yapılıyor...

Avanos Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü tarafından Hastane önünde kavşak düzenlemesi yapılıyor.

Devamı...>>

Avanos Belediyesi Acil Kurtarma Botu Aldı

Avanos Belediyesi Acil Kurtarma Botu Aldı

Avanos Belediyesi Kızılırmak nehri içinde acil durumlarda veya ihtiyaç duyulduğunda kullanılmak üzere AFAD ekipleri tarafından kullanılan güçlendirilmiş fiber bot aldı.

Devamı...>>

Nevşehir AHİKA’dan KOBİ’lere 9 milyon lira destek...

Nevşehir AHİKA’dan KOBİ’lere 9 milyon lira destek...

Ahiler Kalkınma Ajansı (AHİKA)’nın vizyonu ve üst ölçekli planlar çerçevesinde bölge için öncelikli olan, “Kobi Geliştirme Mali Destek Programı” kapsamında 9 milyon lira destek vereceği açıklandı.

Devamı...>>

Kanserden Korunmada Sihirli Formül Var mı

Kanserden Korunmada Sihirli Formül Var mı

Hisar Intercontinental Hospital Medikal Onkoloji Bölümü Uzmanı Dr. Betül Açıkalın 4 Şubat Dünya Kanser Günü’nde, kanser hastalığından korunmak için alınması gereken önlemler hakkında bilgi verdi.

Devamı...>>

Nevşehir Ticaret Borsasında 12. Dönem Akreditasyon...

Nevşehir Ticaret Borsasında 12. Dönem Akreditasyon...

TOBB İkiz Kuleler’de düzenlen TOBB 11. Dönem Akreditasyon Sertifika Törenine Nevşehir Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Salaş ve NTSO Başkanı M.Arif Parmaksız ve Yönetim Kurulu üyeleri katıldı.

Devamı...>>


NEVŞEHİR KADIN DERNEĞİ KOZAKLI’DA ÇALIŞTAY YAPTI

NEVŞEHİR KADIN DERNEĞİ  tarafından düzenlenen, “Erken Evlilik ve Çocuk Gelinler  projesinin  eğitimi ve çalıştayı Nevşehir Kozaklı Grand Termal otelde  yapıldı.

 

Nevşehir Kadın Derneği başkanı ve proje koordinatörü Makbule Atlı çalıştayın oldukça verimli geçtiğini, eğitimler ve atölye çalışmalarında emeği geçen eğitimcilerden Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi  Semra ve Vefa Küçük Sağlık Yüksekokulu  Öğretim Görevlisi Yard. Doç. Ş. Dilek Güven, İktisadi ve İdari  Bilimler Fakültesi Öğretim Görevlisi Yard. Doç. Leyla Kahraman, Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Yard. Doç. Aysel Kekillioğlu ve üniversitenin yüksek lisans öğrencilerinden Halise Çona’ya teşekkürlerini sundu.

           Ayrıca çalıştaya  Nevşehir Vali Yardımcısı Vural Demirtaş ve eşi Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörü  Prof. Dr. Filiz Kılıç, Nevşehir İl Dernekler Müdürü Yakup Yavuzkan  katılarak bu konunun ehemmiyeti hakkında konuşmalar yaparak Nevşehir için büyük katkıda bulunacağını belirttiler.” Erken Evlilik ve Çocuk Gelinler” çalıştayına okul idarecileri, din görevlileri, sivil toplum kuruluşundan temsilcileri, üniversite öğrencileri ve sivil kadınlar katılımcılar katıldı. Konuşmacılar ve eğitimlerin ardından gruplar halinde atölye çalışmaları yapıldı. Atölyeler sonucu grup sözcülerinin çözüm önerilerini anlatmalarının ardından proje için bir komisyon kuruldu. NEVKAD Başkanı Makbule Atlı İçişleri Bakanlığı tarafından hibe edilen “Erken Evlilik ve Çocuk Gelinler” projesini Nevşehir Kadın Derneğinin yürüttüğünü dile getirdi, projenin destekçileri arasında Kapadokya Kadın Dayanışma Derneği, Nevşehir Üniversitesi Kadın Çalışmaları Uygulamaları Araştırma Merkezi, okul müdürleri, mahalle imamları ve mahalle muhtarlarının yer aldığını belirtti.

NEVKAD Başkanı Atlı, “Çocuk Gelinler” sorunun başka toplumsal problemlere neden olmakta “Erken yaşta evlendirilen kız çocukları ailelerinden ve arkadaşlarından uzaklaşmakta,  evde şiddete ve yoksulluğa açık hale getirilmektedirler. Genç ve eğitimsiz annelerin çocuk yetiştirmek konusunda yetersiz olması sık hamileliklere neden olmakta; kız çocuklarının fiziksel gelişimleri tamamlanmadan evlenmeleri toplumsal bir yara olarak karşımıza çıkmaktadır, dedi. Atölye çalışmalarından çıkan bazı  çözüm önerileri ise;18 yaşından önce yapılan evlilikleri kaçırmayacak bir veri tabanı oluşturmak önemlidir. Sağlık kuruluşları erken yapılmış evlilikleri tespit ve raporlama sorumluluklarını  daha kapsamlı ele almalı, erken evliliklerin yoğun olarak görüldüğü bölgelerde bilimsel araştırmalar tekrarlanmalı, bu araştırmaların verileri analiz edilerek yorumlanma ,Türk Ceza Yasası’nda cezaların artırmalı, erken yapılan evlilikler ile en doğrudan ve yakından ilişkisi olacak kamu görevlilerinin konuya duyarlılıklarını artırmak için özel programlar ve etkinlikler düzenlenmelidir. Öğretmenler ve okul müdürleri, doktorlar ve ebeler, muhtarlar, din görevlileri bu meslek gruplarını başında gelmelidir. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın erken evlilikler konusunda belirleyeceği bir strateji bütün din görevlileri arasında yaygınlaştırılmalı Medyayı harekete geçirmek duyarlılığını artırmak gibi bir çok öneriler sunumu yapıldı.  Projenin koordinatörü ve Dernek Başkanı Makbule Atlı  projenin devamı hakkında bilgi verdikten sonra katılımcılara ve eğitmenlere teşekkür etti.

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Tarihte Bügün

YazarlarBumerang - Yazarkafe