CHP Adaylarını Ön Seçimle Belirliyor

CHP Adaylarını Ön Seçimle Belirliyor

- Ön Seçimde 3 bin 100 Parti Üyesi Oy Kullanacak - Gülmez, “CHP Ön Seçimle Demokrasiye Verdiği Önemi Gösteriyor”

Devamı...>>

KAYMAKAM ELDİVAN'DAN KÖYLERDEKİ FAKİR AİLELERE MÜJ...

KAYMAKAM ELDİVAN'DAN KÖYLERDEKİ FAKİR AİLELERE MÜJ...

Avanos Kaymakamı Mustafa ELDİVAN Yapmış olduğu köy ziyaretlerinde  ev müjdesi verdi  

Devamı...>>

KAPADOKYA KÜLTÜR DERNEĞİ YARDIM TIRLARI ALMANYA'DA...

KAPADOKYA KÜLTÜR DERNEĞİ YARDIM TIRLARI ALMANYA'DA...

Kapadokya Kültür Derneği Başkanı Mümin ULUÇ ; Ülkemiz Bize çok şey verdi şimdi sıra bizde 

Devamı...>>

ENERJİ VE EKOLOJİ KONFERANSI YAPILDI

ENERJİ VE EKOLOJİ KONFERANSI YAPILDI

Nevşehir Anadolu Gençlik Derneği şubesi tarafından tertip edilen Enerji ve Ekoloji konferansı Yüksek Mimar Çelik ERENGEZGİN Tarafından Çarşamba Akşamı Saat 19:30 daTicaret Borsası Salonunda yapıldı. 

Devamı...>>

Şehir Kimliği Çalıştayı tanıtım toplantısı Nevşehi...

Şehir Kimliği Çalıştayı tanıtım toplantısı Nevşehi...

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Nevşehir Belediyesi’nin işbirliğinde düzenlenen Şehir Kimliği Çalıştayı Tanıtım Toplantısı gerçekleştirildi.

Devamı...>>

CUMHURİYET HALK PARTİSİ NEVŞEHİR İL BAŞKANLIĞI MİL...

CUMHURİYET HALK PARTİSİ NEVŞEHİR İL BAŞKANLIĞI MİL...

Cumhuriyet Halk Partisi İl ve Merkez ilçe başkanlığı tarafından düzenlenen aday adayı tanıtım toplantısında Partinin Nevşehir’den 1 Milletvekili çıkaramaması için engel olmadığına dikkat çekildi.  

Devamı...>>

Nevşehir İl Sağlık Müdürü Dr.Rahim Ünlübay Domuz G...

Nevşehir İl Sağlık Müdürü Dr.Rahim Ünlübay Domuz G...

Nevşehir İl Sağlık Müdürü Dr.Rahim Ünlübay, domuz gribiyle ilgili açıklama yaptı.

Devamı...>>

TOPAKLI KÖY KADINLARININ KAYMAKAM ELDİVAN’DAN TALE...

TOPAKLI KÖY KADINLARININ KAYMAKAM ELDİVAN’DAN TALE...

Avanos Kaymakamı Mustafa ELDİVAN ve Daire Amirleri Köy Ziyaretlerine Topaklı, Sarılar, Altıpınar Köylerine gerçekleştirdiler

Devamı...>>

YAZ SAATİ UYGULAMASINA  GEÇİYORUZ

YAZ SAATİ UYGULAMASINA GEÇİYORUZ

 29 Mart Pazar günü Yaz Saati Uygulamasına 03.00'ten itibaren geçilecek

Devamı...>>

Nevşehir’e 7 Bin Kişilik Cami

Nevşehir’e 7 Bin Kişilik Cami

Nevşehir’de,  Ali Dirikoç Bulvarı üzerinde yer alan  Nevşehir  Dini İlim, Eğitim ve Uygulama alanında     planlanan 7 bin kişilik caminin yapımına ilişkin protokol,  Nevşehir Külliyesi Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı İbrahim…

Devamı...>>


NEVŞEHİR KADIN DERNEĞİ KOZAKLI’DA ÇALIŞTAY YAPTI

NEVŞEHİR KADIN DERNEĞİ  tarafından düzenlenen, “Erken Evlilik ve Çocuk Gelinler  projesinin  eğitimi ve çalıştayı Nevşehir Kozaklı Grand Termal otelde  yapıldı.

 

Nevşehir Kadın Derneği başkanı ve proje koordinatörü Makbule Atlı çalıştayın oldukça verimli geçtiğini, eğitimler ve atölye çalışmalarında emeği geçen eğitimcilerden Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi  Semra ve Vefa Küçük Sağlık Yüksekokulu  Öğretim Görevlisi Yard. Doç. Ş. Dilek Güven, İktisadi ve İdari  Bilimler Fakültesi Öğretim Görevlisi Yard. Doç. Leyla Kahraman, Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Yard. Doç. Aysel Kekillioğlu ve üniversitenin yüksek lisans öğrencilerinden Halise Çona’ya teşekkürlerini sundu.

           Ayrıca çalıştaya  Nevşehir Vali Yardımcısı Vural Demirtaş ve eşi Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörü  Prof. Dr. Filiz Kılıç, Nevşehir İl Dernekler Müdürü Yakup Yavuzkan  katılarak bu konunun ehemmiyeti hakkında konuşmalar yaparak Nevşehir için büyük katkıda bulunacağını belirttiler.” Erken Evlilik ve Çocuk Gelinler” çalıştayına okul idarecileri, din görevlileri, sivil toplum kuruluşundan temsilcileri, üniversite öğrencileri ve sivil kadınlar katılımcılar katıldı. Konuşmacılar ve eğitimlerin ardından gruplar halinde atölye çalışmaları yapıldı. Atölyeler sonucu grup sözcülerinin çözüm önerilerini anlatmalarının ardından proje için bir komisyon kuruldu. NEVKAD Başkanı Makbule Atlı İçişleri Bakanlığı tarafından hibe edilen “Erken Evlilik ve Çocuk Gelinler” projesini Nevşehir Kadın Derneğinin yürüttüğünü dile getirdi, projenin destekçileri arasında Kapadokya Kadın Dayanışma Derneği, Nevşehir Üniversitesi Kadın Çalışmaları Uygulamaları Araştırma Merkezi, okul müdürleri, mahalle imamları ve mahalle muhtarlarının yer aldığını belirtti.

NEVKAD Başkanı Atlı, “Çocuk Gelinler” sorunun başka toplumsal problemlere neden olmakta “Erken yaşta evlendirilen kız çocukları ailelerinden ve arkadaşlarından uzaklaşmakta,  evde şiddete ve yoksulluğa açık hale getirilmektedirler. Genç ve eğitimsiz annelerin çocuk yetiştirmek konusunda yetersiz olması sık hamileliklere neden olmakta; kız çocuklarının fiziksel gelişimleri tamamlanmadan evlenmeleri toplumsal bir yara olarak karşımıza çıkmaktadır, dedi. Atölye çalışmalarından çıkan bazı  çözüm önerileri ise;18 yaşından önce yapılan evlilikleri kaçırmayacak bir veri tabanı oluşturmak önemlidir. Sağlık kuruluşları erken yapılmış evlilikleri tespit ve raporlama sorumluluklarını  daha kapsamlı ele almalı, erken evliliklerin yoğun olarak görüldüğü bölgelerde bilimsel araştırmalar tekrarlanmalı, bu araştırmaların verileri analiz edilerek yorumlanma ,Türk Ceza Yasası’nda cezaların artırmalı, erken yapılan evlilikler ile en doğrudan ve yakından ilişkisi olacak kamu görevlilerinin konuya duyarlılıklarını artırmak için özel programlar ve etkinlikler düzenlenmelidir. Öğretmenler ve okul müdürleri, doktorlar ve ebeler, muhtarlar, din görevlileri bu meslek gruplarını başında gelmelidir. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın erken evlilikler konusunda belirleyeceği bir strateji bütün din görevlileri arasında yaygınlaştırılmalı Medyayı harekete geçirmek duyarlılığını artırmak gibi bir çok öneriler sunumu yapıldı.  Projenin koordinatörü ve Dernek Başkanı Makbule Atlı  projenin devamı hakkında bilgi verdikten sonra katılımcılara ve eğitmenlere teşekkür etti.

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Doğal Tavuk ve yumurta lezzetleriyle tanışmak için TIKLAYIN

Yazarlar