AVANOS HALK EĞİTİM MERKEZİ SANDIK KURULU EĞİTİMİNE...

AVANOS HALK EĞİTİM MERKEZİ SANDIK KURULU EĞİTİMİNE...

Avanos Halk Eğitim Merkezinin düzenlediği  Sandık Kurulu Görevlilerin Eğitimi konulu kursa yoğun talep oldu

Devamı...>>

Sağlık Personeline Şiddet Artıyor

Sağlık Personeline Şiddet Artıyor

Gaziantep’te 3 yıl önce bir hasta yakını tarafından şehit edilen Dr. Ersin Arslan’dan bu yana sağlık çalışanlarına şiddetin artarak devam ettiğini söyledi.

Devamı...>>

NEVŞEHİR'E 808 MİLYONLUK PROJE

NEVŞEHİR'E 808 MİLYONLUK PROJE

Nevşehir Valisi Mehmet Ceylan, 2015 yılında yürütülen projelerin toplam parasal tutarı ise 808 milyon 462 bin 378 lira olduğunu açıkladı.

Devamı...>>

-	Kadın Girişimciler Kurulu Ortahisar’da Kahvaltıd...

- Kadın Girişimciler Kurulu Ortahisar’da Kahvaltıd...

Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı ve Yönetim Kurulu üyeleri Ortahisar’da kahvaltıda bir araya geldi.

Devamı...>>

BOZCALİ KADINLAR KAYMAKAM ELDİVAN'DAN İŞ YERİ İSTE...

BOZCALİ KADINLAR KAYMAKAM ELDİVAN'DAN İŞ YERİ İSTE...

Bozca Köyü Kadınları Köy ziyaretlerinde bulunan Avanos Kaymakamı Mustafa ELDİVAN'dan iş yeri talebinde bulundular.

Devamı...>>

DAİRE AMİRLERİNDEN BAŞKAN ÇELİK'E ZİYARET

DAİRE AMİRLERİNDEN BAŞKAN ÇELİK'E ZİYARET

Avanos Kaymakamlığı bünyesinde görevli daire Müdürleri Avanos Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Kemal ÇELİK'i ziyaret ettiler.

Devamı...>>

NEVŞEHİR MİLLETVEKİLİ GEÇİCİ ADAY LİSTESİ YAYINLAN...

NEVŞEHİR MİLLETVEKİLİ GEÇİCİ ADAY LİSTESİ YAYINLAN...

Nevşehir İl Seçim Kurulu  7 Haziran 2015 Milletvekilliği seçimlerinde siyasi Partilerin Geçici Milletvekili Aday  Listesini yayınladı

Devamı...>>

AVANOS KAYMAKAMI MUSTAFA  ELDİVAN , KÖY ZİYARETLER...

AVANOS KAYMAKAMI MUSTAFA ELDİVAN , KÖY ZİYARETLER...

Avanos Kaymakamı Mustafa ELDİVAN ve Daire Amirleri 2014 yılında yaptığı  Köy ziyaretlerinde tesbit edilen eksikliklerin tamamlanması ve vatandaşların sorunlarıyla ilgili sohbet ziyaretlerine Bozca, Aktepe ve Çavuşin  Köylerine gerçekleştirdiler

Devamı...>>

Türkiye Diyanet Vakfından Atayurda Yeni Yatırımlar...

Türkiye Diyanet Vakfından Atayurda Yeni Yatırımlar...

Türkiye Diyanet Vakfı tarafından Kazakistan’ın Türkistan şehrine yaptırılan cami ibadete açılacak, üniversite yakınına yapılacak caminin de temeli atılacak.

Devamı...>>

AHMET ÖZER VEFAT ETTİ

AHMET ÖZER VEFAT ETTİ

Avanos Bahçelievler Mahallesinden Mübaşir Abdullah ÖZER Oğlu  Ziraat Bankasından Emekli Ahmet ÖZER Hakkın Rahmetine kavuşmuştur.

Devamı...>>


NEVŞEHİR KADIN DERNEĞİ KOZAKLI’DA ÇALIŞTAY YAPTI

NEVŞEHİR KADIN DERNEĞİ  tarafından düzenlenen, “Erken Evlilik ve Çocuk Gelinler  projesinin  eğitimi ve çalıştayı Nevşehir Kozaklı Grand Termal otelde  yapıldı.

 

Nevşehir Kadın Derneği başkanı ve proje koordinatörü Makbule Atlı çalıştayın oldukça verimli geçtiğini, eğitimler ve atölye çalışmalarında emeği geçen eğitimcilerden Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi  Semra ve Vefa Küçük Sağlık Yüksekokulu  Öğretim Görevlisi Yard. Doç. Ş. Dilek Güven, İktisadi ve İdari  Bilimler Fakültesi Öğretim Görevlisi Yard. Doç. Leyla Kahraman, Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Yard. Doç. Aysel Kekillioğlu ve üniversitenin yüksek lisans öğrencilerinden Halise Çona’ya teşekkürlerini sundu.

           Ayrıca çalıştaya  Nevşehir Vali Yardımcısı Vural Demirtaş ve eşi Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörü  Prof. Dr. Filiz Kılıç, Nevşehir İl Dernekler Müdürü Yakup Yavuzkan  katılarak bu konunun ehemmiyeti hakkında konuşmalar yaparak Nevşehir için büyük katkıda bulunacağını belirttiler.” Erken Evlilik ve Çocuk Gelinler” çalıştayına okul idarecileri, din görevlileri, sivil toplum kuruluşundan temsilcileri, üniversite öğrencileri ve sivil kadınlar katılımcılar katıldı. Konuşmacılar ve eğitimlerin ardından gruplar halinde atölye çalışmaları yapıldı. Atölyeler sonucu grup sözcülerinin çözüm önerilerini anlatmalarının ardından proje için bir komisyon kuruldu. NEVKAD Başkanı Makbule Atlı İçişleri Bakanlığı tarafından hibe edilen “Erken Evlilik ve Çocuk Gelinler” projesini Nevşehir Kadın Derneğinin yürüttüğünü dile getirdi, projenin destekçileri arasında Kapadokya Kadın Dayanışma Derneği, Nevşehir Üniversitesi Kadın Çalışmaları Uygulamaları Araştırma Merkezi, okul müdürleri, mahalle imamları ve mahalle muhtarlarının yer aldığını belirtti.

NEVKAD Başkanı Atlı, “Çocuk Gelinler” sorunun başka toplumsal problemlere neden olmakta “Erken yaşta evlendirilen kız çocukları ailelerinden ve arkadaşlarından uzaklaşmakta,  evde şiddete ve yoksulluğa açık hale getirilmektedirler. Genç ve eğitimsiz annelerin çocuk yetiştirmek konusunda yetersiz olması sık hamileliklere neden olmakta; kız çocuklarının fiziksel gelişimleri tamamlanmadan evlenmeleri toplumsal bir yara olarak karşımıza çıkmaktadır, dedi. Atölye çalışmalarından çıkan bazı  çözüm önerileri ise;18 yaşından önce yapılan evlilikleri kaçırmayacak bir veri tabanı oluşturmak önemlidir. Sağlık kuruluşları erken yapılmış evlilikleri tespit ve raporlama sorumluluklarını  daha kapsamlı ele almalı, erken evliliklerin yoğun olarak görüldüğü bölgelerde bilimsel araştırmalar tekrarlanmalı, bu araştırmaların verileri analiz edilerek yorumlanma ,Türk Ceza Yasası’nda cezaların artırmalı, erken yapılan evlilikler ile en doğrudan ve yakından ilişkisi olacak kamu görevlilerinin konuya duyarlılıklarını artırmak için özel programlar ve etkinlikler düzenlenmelidir. Öğretmenler ve okul müdürleri, doktorlar ve ebeler, muhtarlar, din görevlileri bu meslek gruplarını başında gelmelidir. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın erken evlilikler konusunda belirleyeceği bir strateji bütün din görevlileri arasında yaygınlaştırılmalı Medyayı harekete geçirmek duyarlılığını artırmak gibi bir çok öneriler sunumu yapıldı.  Projenin koordinatörü ve Dernek Başkanı Makbule Atlı  projenin devamı hakkında bilgi verdikten sonra katılımcılara ve eğitmenlere teşekkür etti.

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Doğal Tavuk ve yumurta lezzetleriyle tanışmak için TIKLAYIN

Yazarlar