AVANOS ESNAF VE SANATKARLAR ODASI BAŞKANI ÇELİK: T...

AVANOS ESNAF VE SANATKARLAR ODASI BAŞKANI ÇELİK: T...

Avanos Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Kemal ÇELİK: Biz bu topraklar üzerinde sivil toplum kuruluşları ve halk olarak bir ameliyata asla müsaade etmeyeceğiz. Türkiye, Türk’ü, Kürt’ü, Çerkezi, Arap’ıyla bir bütündür.…

Devamı...>>

ORTAHİSAR'DA BIÇAKLI SALDIRI 1 ÖLÜ

ORTAHİSAR'DA BIÇAKLI SALDIRI 1 ÖLÜ

Nevşehir’in Ürgüp ilçesine bağlı Ortahisar beldesinde 84 yaşındaki Mehmet Evli’yi, ikiracısının iki oğlu “para vermedi” diye bıçaklayarak öldürdü.

Devamı...>>

Nevşehir Mesleki Eğitim Merkezi Öğretmenlerinden B...

Nevşehir Mesleki Eğitim Merkezi Öğretmenlerinden B...

Nevşehir Mesleki Eğitim Merkezi Öğretmenleri Avanos Esnaflarına bilgi vermek amacıyla Avanos Esnaf ve Sanatkarlar odası Başkanı Kemal ÇELİK'i ziyaret ettiler. 

Devamı...>>

KAYMAKAM ELDİVAN SARILAR 2. PİLAV ŞENLİĞİNE KATILD...

KAYMAKAM ELDİVAN SARILAR 2. PİLAV ŞENLİĞİNE KATILD...

Geleneksel olarak kutlanan ve bu yıl ikincisi düzenlenen Sarılar 2. Pilav Günü Şenliği Kaymakam ELDİVAN’ ın katılımıyla Kayseri, Ankara başta olmak üzere diğer iller ve yurt dışından gelen misafirlerle ilçemiz…

Devamı...>>

AVANOS'TA JET BOT VE GONDOL KEYFİ

AVANOS'TA JET BOT VE GONDOL KEYFİ

Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden biri olan Nevşehir’in el sanatları ile dünyaca ünlü Avanos ilçesinden geçen Kızılırmak üzerinde gerçekleştirilen jet bot turları da ilgi görüyor.

Devamı...>>

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Türkçe öğre...

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Türkçe öğre...

Yunus Emre Enstitüsü tarafından düzenlenen ‘Türkçe Yaz Okulları’ faaliyetleri kapsamında birçok ülkeden 30 öğrenci Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesinde Türkçe öğrenecek.  

Devamı...>>

Saat Kulesinin Dekoratif Küpleri Avanoslu Ustaları...

Saat Kulesinin Dekoratif Küpleri Avanoslu Ustaları...

Avanos Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından geçtiğimiz günlerde yapımına başlanan saat kulesinde çalışmalar devam ediyor.

Devamı...>>

 Av sezonu 15 Ağustos’ta başlayacak

Av sezonu 15 Ağustos’ta başlayacak

Nevşehir Valiliği, Merkez Av Komisyonu (MAK) kararları gereğince 2015-2016 av dönemi avlanmalarının 15 Ağustos’ta başlayacağını açıkladı.

Devamı...>>

şüpheli valizden iş elbiseleri çıktı

şüpheli valizden iş elbiseleri çıktı

Nevşehir’in Raşit Bey Mahallesi Doyran Kavşağı üzerindeki alanda bulunan oyun parkına konulan şüpheli valiz polis ekipleri tarafından fünyeyle patlatıldı. Patlatılan valizden iş elbiseleri çıktı.

Devamı...>>

Nevşehir'de Dünyanın En Büyük Yeraltı Kentini Orta...

Nevşehir'de Dünyanın En Büyük Yeraltı Kentini Orta...

Nevşehir Belediyesi tarafından , Nevşehir Kalesi civarındaki 11 mahalleyi içine alan bölgede dünyanın en büyük yeraltı şehrinin ortaya çıkartılması amacıyla başlatılan temizleme çalışmaları sırasında,  çeşitli  uygarlıklara ait  çeşitli yaşam alanları…

Devamı...>>


NEVŞEHİR KADIN DERNEĞİ KOZAKLI’DA ÇALIŞTAY YAPTI

NEVŞEHİR KADIN DERNEĞİ  tarafından düzenlenen, “Erken Evlilik ve Çocuk Gelinler  projesinin  eğitimi ve çalıştayı Nevşehir Kozaklı Grand Termal otelde  yapıldı.

 

Nevşehir Kadın Derneği başkanı ve proje koordinatörü Makbule Atlı çalıştayın oldukça verimli geçtiğini, eğitimler ve atölye çalışmalarında emeği geçen eğitimcilerden Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi  Semra ve Vefa Küçük Sağlık Yüksekokulu  Öğretim Görevlisi Yard. Doç. Ş. Dilek Güven, İktisadi ve İdari  Bilimler Fakültesi Öğretim Görevlisi Yard. Doç. Leyla Kahraman, Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Yard. Doç. Aysel Kekillioğlu ve üniversitenin yüksek lisans öğrencilerinden Halise Çona’ya teşekkürlerini sundu.

           Ayrıca çalıştaya  Nevşehir Vali Yardımcısı Vural Demirtaş ve eşi Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörü  Prof. Dr. Filiz Kılıç, Nevşehir İl Dernekler Müdürü Yakup Yavuzkan  katılarak bu konunun ehemmiyeti hakkında konuşmalar yaparak Nevşehir için büyük katkıda bulunacağını belirttiler.” Erken Evlilik ve Çocuk Gelinler” çalıştayına okul idarecileri, din görevlileri, sivil toplum kuruluşundan temsilcileri, üniversite öğrencileri ve sivil kadınlar katılımcılar katıldı. Konuşmacılar ve eğitimlerin ardından gruplar halinde atölye çalışmaları yapıldı. Atölyeler sonucu grup sözcülerinin çözüm önerilerini anlatmalarının ardından proje için bir komisyon kuruldu. NEVKAD Başkanı Makbule Atlı İçişleri Bakanlığı tarafından hibe edilen “Erken Evlilik ve Çocuk Gelinler” projesini Nevşehir Kadın Derneğinin yürüttüğünü dile getirdi, projenin destekçileri arasında Kapadokya Kadın Dayanışma Derneği, Nevşehir Üniversitesi Kadın Çalışmaları Uygulamaları Araştırma Merkezi, okul müdürleri, mahalle imamları ve mahalle muhtarlarının yer aldığını belirtti.

NEVKAD Başkanı Atlı, “Çocuk Gelinler” sorunun başka toplumsal problemlere neden olmakta “Erken yaşta evlendirilen kız çocukları ailelerinden ve arkadaşlarından uzaklaşmakta,  evde şiddete ve yoksulluğa açık hale getirilmektedirler. Genç ve eğitimsiz annelerin çocuk yetiştirmek konusunda yetersiz olması sık hamileliklere neden olmakta; kız çocuklarının fiziksel gelişimleri tamamlanmadan evlenmeleri toplumsal bir yara olarak karşımıza çıkmaktadır, dedi. Atölye çalışmalarından çıkan bazı  çözüm önerileri ise;18 yaşından önce yapılan evlilikleri kaçırmayacak bir veri tabanı oluşturmak önemlidir. Sağlık kuruluşları erken yapılmış evlilikleri tespit ve raporlama sorumluluklarını  daha kapsamlı ele almalı, erken evliliklerin yoğun olarak görüldüğü bölgelerde bilimsel araştırmalar tekrarlanmalı, bu araştırmaların verileri analiz edilerek yorumlanma ,Türk Ceza Yasası’nda cezaların artırmalı, erken yapılan evlilikler ile en doğrudan ve yakından ilişkisi olacak kamu görevlilerinin konuya duyarlılıklarını artırmak için özel programlar ve etkinlikler düzenlenmelidir. Öğretmenler ve okul müdürleri, doktorlar ve ebeler, muhtarlar, din görevlileri bu meslek gruplarını başında gelmelidir. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın erken evlilikler konusunda belirleyeceği bir strateji bütün din görevlileri arasında yaygınlaştırılmalı Medyayı harekete geçirmek duyarlılığını artırmak gibi bir çok öneriler sunumu yapıldı.  Projenin koordinatörü ve Dernek Başkanı Makbule Atlı  projenin devamı hakkında bilgi verdikten sonra katılımcılara ve eğitmenlere teşekkür etti.

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Tarihte Bügün

Yazarlar