Bozdağ: ‘Seçim vaat furyasına dönüştü’

Bozdağ: ‘Seçim vaat furyasına dönüştü’

Eski Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “ Bu seçimin kendine has özellikleri olduğunu düşünüyorum. Şimdiye kadar gördüğüm seçimlerin hiç birinde olmadığı kadar bir vaat furyası var. Adeta vaat yarışı yalan rüzgarına…

Devamı...>>

Cansız Bedeni Bulundu

Cansız Bedeni Bulundu

İlçemizde akşam saatlerinde Kızılırmakta kaybolan Ayhanlar köyünden Turgut ERDOĞAN'ın oğlu  Onur Erdem ERDOĞAN'ın cansız bedenine ulaşıldı.

Devamı...>>

Üniversite Şenlikleri ve İptal Eylemi

Üniversite Şenlikleri ve İptal Eylemi

Nevşehir Hacı Bektaş-ı Veli Üniversitesi Bahar Şenlikleri ve organizasyonun iptali için  Nevşehir AGD şubesinin basın açıklaması haberin devamında ...

Devamı...>>

Yazıhüyüklü Er Birliğinde İntihar Etti

Yazıhüyüklü Er Birliğinde İntihar Etti

Siirt İl Jandarma Komutanlığı’nda vatani görevini yaptığı sırada intihar eden 21 yaşındaki Jandarma Er Adnan Gündüz, memleketi  Derinkuyu ilçesine bağlı Yazıhüyük beldesinde toprağa verildi.

Devamı...>>

Endişeli  Bekleyiş Devam Ediyor

Endişeli Bekleyiş Devam Ediyor

İlçemiz Yukarı Mahalle'de bulunan köprüden adının Onur ERDOĞAN olduğu bildirilen 13 yaşındaki çocuğun ırmağa düştüğü bildirildi. Balık tutma amacıyla köprüye geldiği öğrenilen çocuğun aranmasına devam ediliyor.

Devamı...>>

Özkonak Yolunda Trafik Kazası

Özkonak Yolunda Trafik Kazası

Özkonak yolunda meydana gelen trafik kazasında 2 kişi hayatını kaybetti . Fotoğraflar haberin devamındadır.

Devamı...>>

AVANOS KAYMAKAMLIK KUPASI FUTBOL TURNUVASI  BAŞLAD...

AVANOS KAYMAKAMLIK KUPASI FUTBOL TURNUVASI BAŞLAD...

Avanos Kaymakamlık Kupası Futbol Turnuvası Bol Gollü Başladı

Devamı...>>

UÇHİSARLILAR 3KUMBARA İLE PANAYIR COŞKUSU YAŞADI ...

UÇHİSARLILAR 3KUMBARA İLE PANAYIR COŞKUSU YAŞADI ...

Doğuş Grubu iş birliğiyle, Milli Eğitim Bakanlığı desteği ve Para Durumu’nun katkılarıyla yürütülen 3Kumbara Finansal Okuryazarlık Eğitim Programı, Nevşehir’e bağlı Uçhisar Haydar Çankaya İlkokulu’nda eğlenceli bir panayır düzenledi. 

Devamı...>>

AVANOS MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ’NDEN ŞİİR ...

AVANOS MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ’NDEN ŞİİR ...

İlçemiz Avanos Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencilerinden Şiir Dinletisi

Devamı...>>

Tübitak 4006 Bilim Fuarı Açılışı Topaklı Ortaokulu...

Tübitak 4006 Bilim Fuarı Açılışı Topaklı Ortaokulu...

Avanos Kaymakamı Mustafa ELDİVAN Topaklı Ortaokulu’nda Tübitak 4006 Bilim Fuarı Açılışına katıldı

Devamı...>>


NEVŞEHİR KADIN DERNEĞİ KOZAKLI’DA ÇALIŞTAY YAPTI

NEVŞEHİR KADIN DERNEĞİ  tarafından düzenlenen, “Erken Evlilik ve Çocuk Gelinler  projesinin  eğitimi ve çalıştayı Nevşehir Kozaklı Grand Termal otelde  yapıldı.

 

Nevşehir Kadın Derneği başkanı ve proje koordinatörü Makbule Atlı çalıştayın oldukça verimli geçtiğini, eğitimler ve atölye çalışmalarında emeği geçen eğitimcilerden Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi  Semra ve Vefa Küçük Sağlık Yüksekokulu  Öğretim Görevlisi Yard. Doç. Ş. Dilek Güven, İktisadi ve İdari  Bilimler Fakültesi Öğretim Görevlisi Yard. Doç. Leyla Kahraman, Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Yard. Doç. Aysel Kekillioğlu ve üniversitenin yüksek lisans öğrencilerinden Halise Çona’ya teşekkürlerini sundu.

           Ayrıca çalıştaya  Nevşehir Vali Yardımcısı Vural Demirtaş ve eşi Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörü  Prof. Dr. Filiz Kılıç, Nevşehir İl Dernekler Müdürü Yakup Yavuzkan  katılarak bu konunun ehemmiyeti hakkında konuşmalar yaparak Nevşehir için büyük katkıda bulunacağını belirttiler.” Erken Evlilik ve Çocuk Gelinler” çalıştayına okul idarecileri, din görevlileri, sivil toplum kuruluşundan temsilcileri, üniversite öğrencileri ve sivil kadınlar katılımcılar katıldı. Konuşmacılar ve eğitimlerin ardından gruplar halinde atölye çalışmaları yapıldı. Atölyeler sonucu grup sözcülerinin çözüm önerilerini anlatmalarının ardından proje için bir komisyon kuruldu. NEVKAD Başkanı Makbule Atlı İçişleri Bakanlığı tarafından hibe edilen “Erken Evlilik ve Çocuk Gelinler” projesini Nevşehir Kadın Derneğinin yürüttüğünü dile getirdi, projenin destekçileri arasında Kapadokya Kadın Dayanışma Derneği, Nevşehir Üniversitesi Kadın Çalışmaları Uygulamaları Araştırma Merkezi, okul müdürleri, mahalle imamları ve mahalle muhtarlarının yer aldığını belirtti.

NEVKAD Başkanı Atlı, “Çocuk Gelinler” sorunun başka toplumsal problemlere neden olmakta “Erken yaşta evlendirilen kız çocukları ailelerinden ve arkadaşlarından uzaklaşmakta,  evde şiddete ve yoksulluğa açık hale getirilmektedirler. Genç ve eğitimsiz annelerin çocuk yetiştirmek konusunda yetersiz olması sık hamileliklere neden olmakta; kız çocuklarının fiziksel gelişimleri tamamlanmadan evlenmeleri toplumsal bir yara olarak karşımıza çıkmaktadır, dedi. Atölye çalışmalarından çıkan bazı  çözüm önerileri ise;18 yaşından önce yapılan evlilikleri kaçırmayacak bir veri tabanı oluşturmak önemlidir. Sağlık kuruluşları erken yapılmış evlilikleri tespit ve raporlama sorumluluklarını  daha kapsamlı ele almalı, erken evliliklerin yoğun olarak görüldüğü bölgelerde bilimsel araştırmalar tekrarlanmalı, bu araştırmaların verileri analiz edilerek yorumlanma ,Türk Ceza Yasası’nda cezaların artırmalı, erken yapılan evlilikler ile en doğrudan ve yakından ilişkisi olacak kamu görevlilerinin konuya duyarlılıklarını artırmak için özel programlar ve etkinlikler düzenlenmelidir. Öğretmenler ve okul müdürleri, doktorlar ve ebeler, muhtarlar, din görevlileri bu meslek gruplarını başında gelmelidir. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın erken evlilikler konusunda belirleyeceği bir strateji bütün din görevlileri arasında yaygınlaştırılmalı Medyayı harekete geçirmek duyarlılığını artırmak gibi bir çok öneriler sunumu yapıldı.  Projenin koordinatörü ve Dernek Başkanı Makbule Atlı  projenin devamı hakkında bilgi verdikten sonra katılımcılara ve eğitmenlere teşekkür etti.

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile