AVANOS’UN GELECEĞİ…

AVANOS’UN GELECEĞİ…

zekerriya

 

HÜR DÜŞÜNCE                                                                       ZEKERİYYA İLLEEZ

Zekeriyya_illeez@mynet.com                                        Em.Uz.Sosyal Bil.(Tarih)Öğretmeni

                                          AVANOS’UN GELECEĞİ…

          1202 yılından günümüze kadar,Müslüman Türk kimliği ile varlığını sürdüren Avanos;yörenin ve ülkemizin her zaman cazibe merkesi olmuş,cazibe merkezi olmaya devam edecektir.

          Avanos,Kapadokya Turistik yöresinin el sanatları merkezi,en işirin ilçesidir.Avanos tanındıkça yörenin gerçek durumu daha iyi anlaşılmaktadır.

          Avanoslu olmanın gereği sadece eleştiren değil,eleştirdiği bir konuya alternatif çözüm önerisi sunumunda bulunması önemli bir yükümlülüktür.

          Avanoslu olmak; farklı düşünme,farklı düşüncelere saygı duymanın bir hak ve ödev ilşkisi olduğunu görmektir.

          Avanos’un eğitim ve öğretim düzeyi çevresine göre önde olsa da 10 dakika tartışır. Başka yerlerde insanlar konuştukça yan yana gelirken,Avanos’ta 11. Dakikada farklı düşünce ortaya koymaya kalkar!

          Avanoslu insanın engin hoşgörüsü vardır.Avanoslu insan hür düşünce,hür fikir,hür iradeye önem verir. Çünkü;demokratik olgunluğa sahiptir.

          Avanos konusunda aile,arkadaş gibi çeşitli vesilerle yapılan toplantılarda düşünceler ve fikirler hep ortaya konmuş,tartışılmıştır.

          Bizde www.kizilirmakavanos.com internet sitesi ve Kızılırmak Avanos  gazetemizde  duygu,düşünce konularımızı makalelerimizle ifade ettik,ifade etmeye devam edeceğiz.

          Kızılırmak gazetemizde genel ve yerel konularla ilgili yazılarımıza,okuyucularımızın eleştirisini ve önerilerini bekliyoruz.

          Sadece izleyen değil konu üzerinde hür füşünce,hür fikir,hür iradesiyle irdeleyen,sorgulayan,eleştiren,muhakeme ve mukayese yapan nitelikte olmalıyız. Kişi ve olaylardan önce  fikir temelleri güçlü olanlar en sonunda başarıya ulaşmışlardır.

          Dengeli kişilik,duygu olgunluğu içinde,sorumluluğunun bilincinde fikirlerini korkmadan ifade edenler, karanlıkları aydınlatan kandiller gibidirler.

          Dengesizlik,stres,kavga,güç gösterisi içinde değil;hür düşünce,hür fikir,hür irade içinde fikir emekçileri etkin olduğu sürece yaşanan yer batakhane değil cennet bahçesi olur.

          Demokratik olgunluk seviyesi yüksek olan toplumlar kalıplarda sıkışan değil,kalıpları aşan bir hale gelir. Demokrasiyi bir araç değil bir amaç olarak görür.Teoride kalmaz,gerçek anlamda pratiğini yaşar. İşte o yer ;alnı açık başı dik,karnı tok sırtı pek,hürriyet ve istiklalin zirve yaptığı mekan olur.

          Avanos ve Avanoslu insanımız;dili bir kalbi bir,içi bir dışı bir,saf-temiz-mertlik duygularıyla,iyi-güzel,doğrudan yana  yörenin,bölgenin,ülkemizin aydınlık yüzü olmuştur.

          Avanosumuz için 64 proje konusu yazdık. Bu konuların bir kısmı yapıldı. Bir kısmı da yapılması gerekir.Avanos kendi varlarının kıymetini bilmelidir ve iyi değerlendirmelidir.

          Avanos sadece Kapadokya Turistik yöresini değil ülkemizin hatta dünyanın Evren Kenti Avanos durumunda olmalıdır.

          Avanos’ta “Eski Avanos Islah Projesi “ muhakkak gerçekleştirilmelidir.

          İmar alanları sıkıntısı giderilmelidir. Ayrıca mağdur durumda ki arsaların üzerinde tasarrufta bulunamayanların mağduriyetleri de giderilmelidir.

           Eski Avanos kısmında doğu-batı istikametinde  dükkanlar yapılarak,çarşılar oluşturulmalıdır.

          Avanosumuza hizmet en 50 sene sonrasını düşünerek yapılmalıdır.Avanos’umuz ve halkımız her şeyin en güzeline layıktır.

 

          Avanos’un geleceği için halkımızın sesi olmaya devam edeceğiz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ